Село Лесичово, разположено в Южна България, е истинска перла сред природната красота и богатата културна история на региона. То се намира между селата Мухово и Калугерово, на брега на река Тополница, и е административен център на община Лесичово, в област Пазарджик. Селото е стратегически разположено на 29 километра от град Пазарджик, 63 километра от Пловдив и 89 километра от столицата София, което го прави идеално място за живеене, където можете да съчетаете спокойствието на селската среда с удобния достъп до големите градове. В цялото село се усеща силно Коледния дух.
Секретарят на читалището в селото, Таня Стоева, споделя информация за живота и културните дейности в Лесичово. Селото се гордее със своите прекрасни хора и разбирателство между тях. Името му може да произлиза както от гората (лес), така и от присъствието на лисици в миналото.
Разказът на Таня Стоева изпълва с увереност и радост за богатата културна традиция на селото. В Лесичово има фолклорна певческа група, която пази и изпълнява автентични фолклорни песни. Тя активно участва в различни фестивали.
Селото е истински пример за приемственост на културните традиции. Таня Стоева споделя, че в групата участват и по-възрастни хора, и деца, което подчертава важността на предаването на наследството на следващите поколения.
В селото няма училище, но съществува детска градина и два центъра от семеен тип за деца, лишени от родителски грижи. Децата ходят на училище в съседното село Калугерово, след като гимназията в Лесичово е била закрита.
Лесичово остава не само прекрасно село с богати културни традиции, но и пример заедност и сътрудничество в общността.
Чуйте разговора в звуковия файл.
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg