Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Лесичово – пример за приемственост на културни традиции

| обновено на 15.12.23 в 10:16
Снимка: Уикипедия

Село Лесичово, разположено в Южна България, е истинска перла сред природната красота и богатата културна история на региона. То се намира между селата Мухово и Калугерово, на брега на река Тополница, и е административен център на община Лесичово, в област Пазарджик. Селото е стратегически разположено на 29 километра от град Пазарджик, 63 километра от Пловдив и 89 километра от столицата София, което го прави идеално място за живеене, където можете да съчетаете спокойствието на селската среда с удобния достъп до големите градове. В цялото село се усеща силно Коледния дух.


Секретарят на читалището в селото, Таня Стоева, споделя информация за живота и културните дейности в Лесичово. Селото се гордее със своите прекрасни хора и разбирателство между тях. Името му може да произлиза както от гората (лес), така и от присъствието на лисици в миналото.

Разказът на Таня Стоева изпълва с увереност и радост за богатата културна традиция на селото. В Лесичово има фолклорна певческа група, която пази и изпълнява автентични фолклорни песни. Тя активно участва в различни фестивали. 

Селото е истински пример за приемственост на културните традиции. Таня Стоева споделя, че в групата участват и по-възрастни хора, и деца, което подчертава важността на предаването на наследството на следващите поколения.

В селото няма училище, но съществува детска градина и два центъра от семеен тип за деца, лишени от родителски грижи. Децата ходят на училище в съседното село Калугерово, след като гимназията в Лесичово е била закрита.

Лесичово остава не само прекрасно село с богати културни традиции, но и пример заедност и сътрудничество в общността.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20