Каква беше годината през погледа на нашите консултанти в професионален план? Кои бяха най-важните събития в съдебната система? Какви са очакванията от новата година? – Първа част
Проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, доц. Ана Джумалиева, д-р Орлин Колев, адв. Елка Пороминска, доц. Гергана Йорданова, адв. Захари Генов, адв. Мария Ганчева, адв. Пламен Димитров, Ясен Танев – дългогодишни консултанти на "Законът и Темида" – споделиха своите резултати от изминалата 2023-та и своите очаквания от 2024 г.
Проф. Ирена Илиева, директор на Института за държавата и правото, избрана наскоро за зам.-председател на Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа:
"2023-та беше една спокойна, плодотворна и добра година за Института за държавата и правото. В продължение на предишните ни усилия мисля, че укрепихме академичния състав с млади хора, които се развиват изключително положително, много са продуктивни академично и активни обществено. Ние бяхме изключително активно по отношение на животрептящите въпроси на деня – откликнахме да предоставим експертиза в областта на промените в Конституцията; защитата от домашно насилие; всичко, което занимава обществото от гледна точка на правото."
Проф. Таня Йосифова, експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд - Българска стопанска камара:
"2023-та беше много успешна за мен – и в професионален и в личен план. По отношение на Арбитражния съд към БСК – ние внедрихме една нова платформа за електронна медиация, която позволява целия процес по медиация да се инициира и да приключи изцяло в онлайн среда. Освен това проведохме Арбитражна колегия – приехме изменения в нашия правилник, така че да отговаря на съвременните изисквания. По отношение на университетските прояви – продължи интересът към дисциплините информационно и интернет право. Годината беше богата на национални и международни събития в областта на правото."
Адв. Захари Генов сподели:
"Отминаващата година беше свързана основно с битки с правосъдието в защита на интересите на нашите клиенти. Заедно с тези битки бяхме свидетели на много други сцени и случки от съдебния и политическия живот на страната, които дадоха отражение на една донякъде несправедлива кауза от страна на управляващите. Като адвокат, стигнах до извода, че във всички случаи трябва да устоява позицията, каквато и да е тя, и сме длъжни да отстояваме правата на нашите клиенти. Най-главното събитие тази година, по отношение на съдебната реформа, беше издаването на указа на президента Румен Радев за освобождаването на дотогавашния главен прокурор Иван Гешев."
Доц. Гергана Йорданова каза:
"Това беше една силна и успешна година за мен – и в личен, и в професионален план. Преминах през една не съвсем лека, но успешна хабилитационна процедура, която е важна за моето професионално и личностно развитие. През тази година имах честта и удоволствието да финализирам моята процедура за кандидатстване за престижната Фулбрайтска стипендия, отпускана от Държавния департамент на САЩ, и съвсем скоро ще замина за Вашингтон, където ще имам възможност да продължа своите изследвания и своята експертна работа в областта на превенцията и противодействието на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Университета "Джордж Мейсън"."
Ясен Танев, един от най-добрите и популярни експерти по киберсигурност, каза:
"През 2023 в целия IT сектор навлязоха нови технологии – за добро или за злоупотреба. 2023 г. е годината на генеративния изкуствен интелект и годината на естествения интелект и хората, които се осъзнават и започват да учат. Така че 2023-та в областта на киберсигурността беше годината на идеите, на интелекта – за добро или за извършване на престъпления."
Чуйте подробности от звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg