Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Павел Вежинов

| обновено на 20.12.23 в 13:43
Павел Вежинов
Снимка: dictionarylit-bg.eu

На този ден, 20 декември, но през 1983 година, литературният свят загуби един от най-известните и обичани български писатели – Павел Вежинов. Неговата неповторима литературна стойност и умението му да създава магия с думите остават живи и вдъхновяващи и до днес.

Дъщерята на писателя, Павлина Делчева-Вежинова, разказа за баща си и за своята Коледна книга в предаването "Нашият ден".

"40 години си е пробен период, за да видим дали нещо остава или не остава. Слава Богу, баща ми остана в това море от книги. Някак успя да преплува през тези години, той се чете даже от младото поколение. Последната дума, която беше на листа на пишещата машинa, на недовършения му последен роман – "Войната на светулките" – беше думата "винаги", казва тя.

Павлина Делчева-Вежинова сподели и историята зад своята книга "Вярвай в чудеса". Тя разказа, че тази книга с приказки е резултат от години на размисли и вдъхновение. Започнала е да създава разкази, след като нейната дъщеря задавала въпроси за Дядо Коледа. Това дало началото на разказите за вълшебни събития и герои. С времето Павлина записала тези истории и ги предоставила на читателите. Този творчески процес е бил подкрепен и стимулиран от приятели, които настоявали да бъдат издадени.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40
адв. Петър Николов, Анелия Торошанова, адв. Елка Пороминска и адв. Деян Драгиев (от ляво надясно)

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? Какви изисквания има нормативната уредба на Европейския  съюз по отношение на защитата на важни, според договора на функционирането на ЕС, принципи и права, във връзка със съдебните разноски и възнагражденията на адвоката? За справедливата и балансирана законодателна уредба – една..

публикувано на 18.10.24 в 12:35