Президентите на България и Косово се срещат с цел задълбочаване на отношенията между двете държави и обсъждане на стабилността в Югоизточна Европа. Това е важна среща, която подчертава желанието на София и Прищина да укрепят сътрудничеството си и да се справят с общите предизвикателства в региона.
Акцент в разговора на двамата президенти ще бъде поставен и върху българската общност. Близо 15 000 души в Косово имат българско самосъзнание. Българското малцинство не е признато официално от властите в Прищина. През януари тази година в Парламента на Косово беше внесена втора подписка с искане българите да бъдат признати за самостоятелна общност.
Балканистът Райна Асенова изрази вижданията си относно този важен момент в ефира на "Нашият ден". Тя напомни, че България беше сред първите страни, които признаха независимостта на Косово, въпреки че това решение доведе до напрежение в отношенията между София и Сърбия. Впоследствие Сърбия извика своите посланици от страните, които признаха Косово, но по-късно бяха намерени начини за подобрение на отношенията. Спред еня нашият собствен опит в региона, като този с Албания, където сме постигнали признание на българското малцинство, може да послужи като пример за успешно сътрудничество.
Асенова сподели, че в момента се наблюдават протести в Сърбия, които се задвижват от опозицията и се фокусират върху въпросите за свободни и демократични избори. Тя отбеляза, че ако се докаже, че има нечестни практики в избирателния процес, това "сериозно променя изборните резултати". Опозицията иска чисти избирателни списъци и прекратяване на купуването на гласове.
"Сърбия завършва годината с протести, които набират все по-голяма скорост. Ако бъдат доказани, всички твърдения на опозицията, говорят, че в Сърбия няма свободни и демократични избори, защото какво означава да внесеш 40 000 избиратели от Република Сръбска например в една секция, за чието съществуване републиканската изборна комисия не е знаела. Те гласуват там без да знаят къде им е издадено временното местожителство в Белград и на практика обръщат вота за столицата, тъй като там разликата между управляващите и опозицията е около 3%. Ако са дадени за Сръбската прогресивна партия около 40 000 гласа, това сериозно променя изборния резултат", коментира тя.
По нейните думи ситуацията в Сърбия също е повлияна от инцидента в Северно Косово, където заместник-председател на сръбската листа беше асоцииран с насилие. Този случай също е допринесеъл за предстрочни избори в Сърбия.
"До предстрочни избори се стигна заради ситуацията след двете масови убийства, които практически белязаха годината в Сърбия. И след това развитето в Косово и специално инцидентът в Северно Косово, в село Банска, където се оказа, че организаторът на това насилие е заместник-председател на "Сръбската листа". Това е партията, подкрепяна от “Сръбската прогресивна партия” и лично от Александър Вучич", посочва Асенова.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg