Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Райна Асенова: Защо Сърбия завършва годината с протести?

| обновено на 22.12.23 в 09:43
Снимка: Стопкадър, Bloombergtv.bg

Президентите на България и Косово се срещат с цел задълбочаване на отношенията между двете държави и обсъждане на стабилността в Югоизточна Европа. Това е важна среща, която подчертава желанието на София и Прищина да укрепят сътрудничеството си и да се справят с общите предизвикателства в региона.

Акцент в разговора на двамата президенти ще бъде поставен и върху българската общност. Близо 15 000 души в Косово имат българско самосъзнание. Българското малцинство не е признато официално от властите в Прищина. През януари тази година в Парламента на Косово беше внесена втора подписка с искане българите да бъдат признати за самостоятелна общност.

Балканистът Райна Асенова изрази вижданията си относно този важен момент в ефира на "Нашият ден". Тя напомни, че България беше сред първите страни, които признаха независимостта на Косово, въпреки че това решение доведе до напрежение в отношенията между София и Сърбия. Впоследствие Сърбия извика своите посланици от страните, които признаха Косово, но по-късно бяха намерени начини за подобрение на отношенията. Спред еня нашият собствен опит в региона, като този с Албания, където сме постигнали признание на българското малцинство, може да послужи като пример за успешно сътрудничество.

Асенова сподели, че в момента се наблюдават протести в Сърбия, които се задвижват от опозицията и се фокусират върху въпросите за свободни и демократични избори. Тя отбеляза, че ако се докаже, че има нечестни практики в избирателния процес, това "сериозно променя изборните резултати". Опозицията иска чисти избирателни списъци и прекратяване на купуването на гласове.

"Сърбия завършва годината с протести, които набират все по-голяма скорост. Ако бъдат доказани, всички твърдения на опозицията, говорят, че в Сърбия няма свободни и демократични избори, защото какво означава да внесеш 40 000 избиратели от Република Сръбска например в една секция, за чието съществуване републиканската изборна комисия не е знаела. Те гласуват там без да знаят къде им е издадено временното местожителство в Белград и на практика обръщат вота за столицата, тъй като там разликата между управляващите и опозицията е около 3%.  Ако са дадени за Сръбската прогресивна партия около 40 000 гласа,  това сериозно променя изборния резултат", коментира тя. 

По нейните думи ситуацията в Сърбия също е повлияна от инцидента в Северно Косово, където заместник-председател на сръбската листа беше асоцииран с насилие. Този случай също е допринесеъл за предстрочни избори в Сърбия.

"До предстрочни избори се стигна заради ситуацията след двете масови убийства, които практически белязаха годината в Сърбия. И след това развитето в Косово и специално инцидентът в Северно Косово, в село Банска, където се оказа, че организаторът на това насилие е заместник-председател на "Сръбската листа". Това е партията, подкрепяна от “Сръбската прогресивна партия” и лично от Александър Вучич", посочва Асенова.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33
Мануела Несл, директор на ЕБВР за България

Най-важното е да се създаде добра екосистема за предприемаческия дух

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..

публикувано на 08.04.25 в 11:35
Димитър Шишманов

Гръцки студенти съживяват делото на дипломата Димитър Шишманов

Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..

публикувано на 08.04.25 в 11:33

Светлина, сянка и спомени – две изложби, които говорят

Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 08.04.25 в 10:03

Десетото издание на инициативата "Иди, учи и се върни" е отворено за кандидати

Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България.  В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...

публикувано на 08.04.25 в 09:25