Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представяне на християнското изкуство в столицата

Пламен Михайлов
Снимка: Ангелина Грозева

Инициативата "Срещи до храма" цели представяне на християнско творчество в областта на поезията, прозата, фотографията и музиката, както и събиране на средства за изграждането на Енорийски център към храма "Св. Троица". Основните организатори са Църковното настоятелство на храм "Св. Троица", кв. "Гео Милев", съвместно със сдружение "Свети отец Паисий", разказва организатора на изложбата и главен редактор на Културно-информационен отдел към Софийска митрополия – Пламен Михайлов, който твърди, че християнското изкуство у нас се развива на добро ниво, но има и необходимост от повече работа в тази посока:


"Чрез създаването на Енорийския център искаме да засилим събития от подобен характер – в сферата на културата и изкуството от християнска гледна точка. На начален етап сме от събирането на средствата, но имаме готов проект за неговото изграждане. Всеки, който желае да дари средства, може да го направи, на нашия сайт, има дарителска сметка. Вероучението, неделните училища, които вече се преподават и в училищата, продължават да са дейност и на храма като институция. В центъра също ще работим и за разпространяване и провеждане на тази дейност."

Част от християнското изкуство, представено в "Срещи до храма" от музикална гледна точка, ще бъде и в програмата на Рождественски концерт на Националния филхармоничен хор. Събитието е на 22-ри декември в зала "България" от 19 часа.

Програма:
• Кърт Сендър – Създал е Той Луната
• Кърт Сендър – Хвалете Господа от Небесата
• Джон Тавенър– "Молитва към Св. Троица"
• Джон Тавенър – "Святий"
• Алфред Шнитке – "Господи, Иисусе Христе"
• Алфред Шнитке – "Отче наш"
• Генадий Лапаев – "Милост мира"
• Отец Александър Лашков – "Отче наш"
• Отец Александър Лашков – Благослови душе моя Господа
• Отец Александър Лашков – Во царствии твоем
• Владимир Файнер – Херувимска песен
• Отец Кирил Попов – Тело Христова


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотографска изложба на проф. Цочо Бояджиев

Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..

публикувано на 16.01.25 в 15:42

"Нечовек" в Народния театър

"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" . Негов режисьор е Любомир Колаксъзов, а драматург – Стефан Иванов. "Човекът – това чупливо чудовище" – това нещо го поставих като мото, като подзаглавие на самия спектакъл. Мисля, че това се намира в..

публикувано на 16.01.25 в 13:35

Спомен за Алек Попов: Между хумора и дълбоката истина

На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през 1966 г., той оставя траен отпечатък като писател, драматург, сценарист и общественик. Въпреки че ни напусна през март 2024 г., творчеството му продължава да живее и вдъхновява. Алек Попов е..

обновено на 16.01.25 в 12:05
Андрей Молодкин, Джулиан Асанж, Рисунка за „Дата на освобождаване“, 2024

Демокрацията, свободата, войната

"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..

публикувано на 16.01.25 в 12:05
Марина Василева

Най-големият грях на предходните управления е поставянето на частния и публичния сектор в конкурентна среда

За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..

публикувано на 16.01.25 в 10:17