Инициативата "Срещи до храма" цели представяне на християнско творчество в областта на поезията, прозата, фотографията и музиката, както и събиране на средства за изграждането на Енорийски център към храма "Св. Троица". Основните организатори са Църковното настоятелство на храм "Св. Троица", кв. "Гео Милев", съвместно със сдружение "Свети отец Паисий", разказва организатора на изложбата и главен редактор на Културно-информационен отдел към Софийска митрополия – Пламен Михайлов, който твърди, че християнското изкуство у нас се развива на добро ниво, но има и необходимост от повече работа в тази посока:
"Чрез създаването на Енорийския център искаме да засилим събития от подобен характер – в сферата на културата и изкуството от християнска гледна точка. На начален етап сме от събирането на средствата, но имаме готов проект за неговото изграждане. Всеки, който желае да дари средства, може да го направи, на нашия сайт, има дарителска сметка. Вероучението, неделните училища, които вече се преподават и в училищата, продължават да са дейност и на храма като институция. В центъра също ще работим и за разпространяване и провеждане на тази дейност."
Част от християнското изкуство, представено в "Срещи до храма" от музикална гледна точка, ще бъде и в програмата на Рождественски концерт на Националния филхармоничен хор. Събитието е на 22-ри декември в зала "България" от 19 часа.
Програма:
• Кърт Сендър – Създал е Той Луната
• Кърт Сендър – Хвалете Господа от Небесата
• Джон Тавенър– "Молитва към Св. Троица"
• Джон Тавенър – "Святий"
• Алфред Шнитке – "Господи, Иисусе Христе"
• Алфред Шнитке – "Отче наш"
• Генадий Лапаев – "Милост мира"
• Отец Александър Лашков – "Отче наш"
• Отец Александър Лашков – Благослови душе моя Господа
• Отец Александър Лашков – Во царствии твоем
• Владимир Файнер – Херувимска песен
• Отец Кирил Попов – Тело Христова
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg