Годината беше успешна за екипа на "Фабрика за идеи", те спечелиха наградата на Форбс за социални иновации в категорията "Социална иновация", заедно с SiteGround статуетката. Организацията създаде инициативата "Резиденция БАБА", която свързва млади хора от градовете и възрастни от селата в цяла България. Този проект има за цел да създава устойчиви иновации в селските райони, като съчетава знанието на възрастните с уменията на младите хора.
В настоящия момент, фондацията извършва кампания за събиране на средства. Янина Танева, основател на "Фабрика за идеи", сподели следното в ефира на "Нашият ден":
"През тази година ние успяхме да организираме 6 резиденции в 6 различни села, като позволихме на 22 артисти да живеят и работят в малките общности и селата и да реновират различни пространства като ритуални зали и цехове. Проведохме и няколко изложби с участието на артистите, с които работихме през годината".
Тя сподели още, че за първи път са извършили изследване с данни, с което искат да подчертаят колко важен е достъпът до култура. "Мислим, че тази година наистина растем и развиваме нашата инициатива", посочва тя.
"Също така успешно проведохме кампания за събиране на средства. Не можем да се оплачем, понеже спечелихме големи проекти и имаме редовни дарители, които са ни изключително важни. Това, което правим, е изключително трудно за финансиране, тъй като работим с идеи и хора на местно ниво, и трудно можем да предвидим какво точно ще се случи в рамките на проектите ни. Нашата работа е спонтанна и се различава значително от проектната култура. Половината от кампаниите ни за "Резиденция БАБА" се осъществиха благодарение на дарения. Важното за нас е, че по този начин изграждаме мрежа от хора, които ни подкрепят емоционално“, казва още в ефира на "Нашият ден" Янина Танева.
Чуйте разговора в зувковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg