В разговора се поставя акцент върху предизвикателствата, пред които сме изправени в новата година и как философските принципи могат да ни помогнат да ги разгледаме. Философът доц. д-р Борис Грозданов от Института по философия и социология към БАН споделя своето мнение и виждане за проблема за истината в ефира на "Нашият ден".
Грозданов се запитва дали истината може да бъде постигната от машина и подчертава, че в съвременния свят, в който информацията е лесно достъпна чрез различни източници като социални медии, телевизия и интернет, различаването на истината от неистината става все по-трудно. Този въпрос не се ограничава само до областта на компютърните науки, но се отразява и в начина, по който хората приемат и обработват информацията, която им се предоставя.
"Всъщност едно от сериозните придизвикателства на днешния ден, предполагам, че ще остане такова, е именно как да различим истината от множеството неистини, които се опитват да минат за истина. И това го виждаме извън компютърната наука, далеч не само в изкуствения интелект, виждаме го в елементарни случаи като този - дали човек избира да повярва на дадена новина и как избира да го направи", посочва Грозданов.
Според Грозданов един от водещите проблеми в история на философията е проблемът за истината, който се отнася и до въникващата способност на машините да мислят. Той пояснява, че съществуват два основни пътя към истината - единият се основава на опитни данни и факти, докато другият използва чиста логика и въображение, особено в математиката. Грозданов предлага да се използват и двата подхода, за да се приближи към истината, но също така подчертава, че гледната точка на човека не е еквивалент на истината, тъй като всяка перспектива може да бъде несъвършена.
"В чистата математика например, не можем да използваме уреди, а трябва да използваме чистата логика и въображението. И това е другият път, който е независим, и всеки човек използва и двата. Понякога сме склонни да смятаме, че гледната точка на човек е равна на истина, а това не е така, защото перспективата към дадено събитие е само път към него, който може да бъде несъвършен", посочва той.
Философът изразява и надежда, че с развитието на технологиите светът ще успее да създаде общ изкуствен интелект, който няма да представлява заплаха за човечеството. В заключение Грозданов ни напомня, че историята на събитията всяка година остава непроменена и ни припомня, че независимо какви мислим за миналото, то е вече факт.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg