Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народната библиотека в Пловдив навърши 145 години

| обновено на 02.01.24 в 13:30
Снимка: facebook/photo

На 2 януари отбелязваме 145-годишнината от създаването на Народната библиотека в Пловдив. Този значим юбилей припомня важната роля, която тази институция изиграва в развитието на културата и образованието в България.

Историята на библиотеката започва през 1877 година, когато са вписани първите пет книги в инвентарната книга на библиотеката. Тя се утвърждава като една от най-важните интелектуални институции в Пловдив и се развива в съответствие с времената и нуждите на обществото. През годините, библиотеката е преживяла различни периоди на разцвет и предизвикателства, но винаги е оставала надежден партньор в разпространението на знанието и културното наследство на страната.

Днес Народната библиотека в Пловдив изпълнява ролята на второ национално книгохранилище, споделяйки тази функция с Националната библиотека в София. Тя съхранява и опазва богатия архив на българската книга, предоставяйки на нашите поколения възможността да имат достъп до ценни литературни съкровища. Това включва и редки издания, документи и публикации, които са част от националното културно наследство.

Също така Народната библиотека в Пловдив играе важна роля в насърчаването на образованието и културния живот в региона. Тя предоставя богата справочна литература, електронни ресурси и услуги за читателите. Събития и инициативи, насочени към развитието на четенето и книгоиздаването, се провеждат редовно в библиотеката.

Директорът на Народната библиотека в Пловдив Димитър Минев подчертава в ефира на “Нашият ден” значението на институцията и нейния исторически контекст:

"Решението за създаването на библиотеката се взима само няколко месеца след решението за създаването на Националната библиотека в София. В Пловдив се развива изключително силен обществен живот по това време."

Този 145-годишен юбилей на Народната библиотека в Пловдив ни напомня за нейната дълга и богата история, като в същото време ни предизвиква да оценим нейната съвременна роля и значение за културното и образователно развитие на България.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Драматурзи от Германия, Румъния и Унгария пристигнаха за шестия рожден ден на "Радар София"

По повод шестия рожден ден на “Радар София” в София пристигнаха Нина Баде (Германия) и Беа Ковач (Румъния/Унгария), победителки в програмата “Take Care 2024” на артрезиденцията. От началото на април двете работят на родна земя по селектираните проекти и ще представят резултатите от творчеството си по време на две атрактивни събития в сърцето на София...

публикувано на 21.05.24 в 17:57

"Атон в рисунки и фотографии" във Ватикана за 24 май

Художникът Андрей Янев за експозицията "Атон в рисунки и фотографии", която се открива на 22 май в Рим и Ватикана под егидата на президента на Република България Румен Радев Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на Андрей Янев и Мирослав Дачев ще бъде представена на територията на Папския латерански университет в Рим по случай Празника на..

публикувано на 21.05.24 в 15:44
Изглед от Еленския балкан

Туристическите маршрути около град Елена

"Когато дойдеш на Чемерна (Чумерна) пред очите ти се появява една твърде чудесна картина. На която и страна да погледнеш, окото ти има на що да погледа и на що да се порадва. Хубава е нашата земя. Аз обичах да седя на това място...от това място се види Сакар планина, види се Едирне, види се от Пловдив, види се Доспат. Погледай и надясно! Види се..

публикувано на 21.05.24 в 11:27

Град Елена – възрожденски дух и вековни традиции

В деня на Светите равноапостоли Константин и Елена предаването "Нашият ден" пренася своите слушатели в град Елена – място, съхранило възрожденския дух и вековните традиции.  Светослав Петров , главен уредник в Музей на Възраждането, разказва за забележителностите, които биха развълнували посетителите на града. В Елена се намира вграденият в..

публикувано на 21.05.24 в 10:15

Милен Хальов с продължение на "Общежитие за чудовища"

Писателят и учител Милен Хальов написа продължение на фентъзи романа си "Общежитие за чудовища". Година след началото на историята вече е налице втората част на фантастичното приключение. Тя разказва за "Мракът на вампира" и запраща читателите от сърцето на винаги разноликия Студентски град към дълбоките гори на мистичните Родопи. Според автора..

публикувано на 21.05.24 в 08:05