На 5 януари 2024 г. в град Калофер се провеждат редица събития и празнични изяви по повод годишнината от рождението на великия български поет и революционер Христо Ботев. Програмата на събитията включвапоетичен рецитал на деца от детска градина "Радост", спектакъл, организиран от Сдружение "Калиферови хайдути" и ученици от СУ "Христо Ботев", поклонение пред паметната плоча на поета и революционер, както и празнични илюминации.
Събитията започнаха в Националния музей "Христо Ботев" в 11:00 часа, където децата от детска градина "Радост" изнесоха поетичен рецитал, представяйки стихове на Христо Ботев. В 17:00 часа в музея се състоя спектакълът "Възпламенена жарава", представен от ученици от СУ "Христо Ботев" и организиран от Сдружение "Калиферови хайдути".
Следващото събитие, което включва всички участници е поклонението пред паметната плоча на Христо Ботев на неговото родно място. Събитията завършват с празнични илюминации, които ще осветят Калофер в чест на Христо Ботев и националния празник.
Кулминацията на празниците обаче е на 6-и януари, когато от 11:30 часа започва митинг-поклонение пред мемориала на Христо Ботев. Кметът на Калофер, Драгомир Боев, ще изкаже своите думи за поета и революционера, споделяйки значението на този голям български герой. Веднага след това ще бъде поднесена гирлянд на славата пред мемориала на Христо Ботев, символизираща дълбоката почит и признание към този велик човек и творец.
В статията споделяме моменти от разговора в предаването "Нашият ден" с учениците и учители от училище "Христо Ботев" в Калофер. В училището, където името на поета е свързано с богатата българска история и култура, децата отбелязват годишнината с голяма страст и преданост.
Магдалена от седми клас споделя, че за нея Христо Ботев е символ на дързостта на мечтите и идеалите. Александър Атанасов, който играе ролята на Христо Ботев в пиесата, го описва като велик поет и революционер. Наталия Монева от пети клас също споделя своите впечатления като участник в събитието.
Учителката Димитрина Филипова изразява желанието си да вдъхновява учениците да обичат изкуството и да станат хора, които се вълнуват от него. Тази година те се опитват да погледнат на личността на Христо Ботев от различен ъгъл.
Председателят на читалището в Калофер, Наньо Чопанов, също споделя своите размисли за важността на културната институция и нейната роля в обогатяванетона културния и духовен живот на общността. Той подчертава, че читалището запазва духа на възрожденците и помага в пренасянето на тяхната наследство към съвременните поколения. За съжаление, той разкрива и факта, че читалището е затворено от няколко години и не функционира като сграда, което е един от основните проблеми, пред които се изправя градът.
В заключение, директорът на музея в Калофер, Ася Николова, споделя важното послание към слушателите и читателите - да уважаваме своята история не само по време на празниците, когато почитаме героите си, а през цялото време. Тя призовава хората да се поучат от действията си и да се стремят да бъдат не просто българи, но и по-добри човеци.
Чуйте разговора в зувковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg