Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калофер отбелязва 176 години от рождението на Ботев с тържествена програма

| обновено на 05.01.24 в 12:19
Снимка: БГНЕС

На 5 януари 2024 г. в град Калофер се провеждат редица събития и празнични изяви по повод годишнината от рождението на великия български поет и революционер Христо Ботев. Програмата на събитията включвапоетичен рецитал на деца от детска градина "Радост", спектакъл, организиран от Сдружение "Калиферови хайдути" и ученици от СУ "Христо Ботев", поклонение пред паметната плоча на поета и революционер, както и празнични илюминации.

Събитията започнаха в Националния музей "Христо Ботев" в 11:00 часа, където децата от детска градина "Радост" изнесоха поетичен рецитал, представяйки стихове на Христо Ботев. В 17:00 часа в музея се състоя спектакълът "Възпламенена жарава", представен от ученици от СУ "Христо Ботев" и организиран от Сдружение "Калиферови хайдути".

Следващото събитие, което включва всички участници е поклонението пред паметната плоча на Христо Ботев на неговото родно мястоСъбитията завършват с празнични илюминации, които ще осветят Калофер в чест на Христо Ботев и националния празник.

Кулминацията на празниците обаче е на 6-и януари, когато от 11:30 часа започва митинг-поклонение пред мемориала на Христо Ботев. Кметът на Калофер, Драгомир Боев, ще изкаже своите думи за поета и революционера, споделяйки значението на този голям български герой. Веднага след това ще бъде поднесена гирлянд на славата пред мемориала на Христо Ботев, символизираща дълбоката почит и признание към този велик човек и творец.

В статията споделяме моменти от разговора в предаването "Нашият ден" с учениците и учители от училище "Христо Ботев" в Калофер. В училището, където името на поета е свързано с богатата българска история и култура, децата отбелязват годишнината с голяма страст и преданост.

Магдалена от седми клас споделя, че за нея Христо Ботев е символ на дързостта на мечтите и идеалите. Александър Атанасов, който играе ролята на Христо Ботев в пиесата, го описва като велик поет и революционер. Наталия Монева от пети клас също споделя своите впечатления като участник в събитието.

Учителката Димитрина Филипова изразява желанието си да вдъхновява учениците да обичат изкуството и да станат хора, които се вълнуват от него. Тази година те се опитват да погледнат на личността на Христо Ботев от различен ъгъл.

Председателят на читалището в Калофер, Наньо Чопанов, също споделя своите размисли за важността на културната институция и нейната роля в обогатяванетона културния и духовен живот на общността. Той подчертава, че читалището запазва духа на възрожденците и помага в пренасянето на тяхната наследство към съвременните поколения. За съжаление, той разкрива и факта, че читалището е затворено от няколко години и не функционира като сграда, което е един от основните проблеми, пред които се изправя градът.

В заключение, директорът на музея в Калофер, Ася Николова, споделя важното послание към слушателите и читателите - да уважаваме своята история не само по време на празниците, когато почитаме героите си, а през цялото време. Тя призовава хората да се поучат от действията си и да се стремят да бъдат не просто българи, но и по-добри човеци.

Чуйте разговора в зувковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тервел-Любомир, или как младите визионери променят страна ни?

Тервел-Любомир е на възраст, когато повечето младежи са в началото или средата на студентските си години. За разлика от тях, той вече е завършил висшето си образование в Минно-геоложкия университет (МГУ) в София и е успял да регистрира свой стартъп. Неговото начинание е свързано с два от многото му интереси – биотехнологиите и квантовите..

обновено на 23.05.24 в 11:43

Що е то елитно образование?

Що е то елитно образование? В технологичното време, в което растат децата, имайки достъп от най-ранна възраст до различни езици, екрани и медии, как се преподава в едно престижно българско училище – разговор в "Нашият ден" с Александър Чакмаков , директор на Първа английска езикова гимназия . По думите на Чакмаков учителството е вътрешно..

публикувано на 23.05.24 в 10:35
Румен Джагаров

Да се преместиш на село. Носталгия, мечта или вид протест?

Румен Джагаров е млад архитект, който преди време разказа пред нашите слушатели как скицира стари къщи, за да ги съхрани в паметта ни. Той е представител на поколението "Z", отраснал в големия град, но виждащ бъдещето си в малко населено място.  За живота си в Ново село, трудностите, но най-вече за хубавите страни, говори самият Румен в рубриката..

обновено на 23.05.24 в 09:52
Радка Аргирова

Ваксина срещу HIV – защо чак сега?

Епидемията от СПИН, която започна преди 45 години, остава един от най-големите предизвикателства за медицината. През тези години учени и лекари се стремят към разработването на ефективна ваксина срещу HIV (Human Immunodeficiency Viruses, човешки имуннодефицитни вируси) . Наскоро започнаха клинични изпитания на обещаващи разработки, които могат да..

обновено на 23.05.24 в 09:19

Възобновиха ли детските сърдечни операции в НКБ?

Д-р Димитър Печилков , началник на Детското кардиологично отделение към НКБ, говори в "Lege Artis" за това дали и по какъв график се извършват детските сърдечни операции в Наионалната кардиологична болница . Преди седмица се появи информация, че са спрени детските сърдечни операции в НКБ. По думите на д-р Печилков графикът за извършване на..

публикувано на 22.05.24 в 13:55