Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 526

В търсене на нормалността

Йордан Камджалов, Емил Янев, Христо Киров ( от дясно наляво)
Снимка: БНР

В епизод 526 "Трамвай по желание" започва Новата 2024 г. с идеята за меценатството и благотворителността – създателите на артистично пространство Теодора и Христо Кирови и знаменитият диригент Йордан Камджалов, откривател и покровител на млади таланти.

Навръх Богоявление, Кръщение Господне и Йордановден двамата мисионери на добротворството отново са в действие. Същият този ден в София те откриват Академия за човека. В нея участие ще вземат способни и преуспели българи от всички клонове на знанието, изкуствата, културата и спорта. Концепцията на това общество е, че всеки българин носи шампионското в себе се, а всеки шампион е нормален човек.

В допълнение към авторитетната творческа биография на Камджалов могат да се добавят редица  престижни факти. Прочутото издателство „Kubon & Sagner“ отпечатва книгата „Звукови светове. Диригентът Йордан Камджалов" на немски език с резюме на 7 езика, представяща търсенията му на единство между музика, философия и наука. Присъдена му е единодушно "Наградата на музикалната критика" от 24th Central European Music Festival.

Друго признание пък препраща маестрото към хоризонтите на вечното. През 2014 г. НАСА (NASA) и МАС (IAU) дават неговото име на астероид – 52292 Kamdzhalov, като обявяват, че „той свързва света на музиката с очарованието на вселената“.

Семейство Теодора и Христо Кирови пък показват, че бизнесът може да има и художествено лице. Историята е описана и накратко тя е следната. Създаденият от тях Сити Марк арт център не е просто театър – то е център за изкуство и бизнес. 2008-ма купуват кино Левски, което е било затворено за незаконно стрителство. Стигнало се е дори до дренаж на основите. Изкъртва се и се изкорубва всичко. В обновяването са вложени над 5 млн.лв., теглят се кредити. Теодора лично създава архитектурния и дизайнерски проект. Предприемат това приключение осъзнавайки, че в България има огромен глад за култура и че духовността е това, което ще ни спаси. Според Христо криза на духовността не само у нас, а и в целия свят. 

Снимка – Ани Маринова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54
Стефан Минчев

Стефан Минчев: Отправям призив към българите да пазят фамилните си истории

Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои  на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..

публикувано на 24.07.25 в 08:45