Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Strands

Пале Микелборг
Снимка: Nomo Michael Hoefner/Wikipedia

"Джаз+Дуенде" на 8 януари започва с един от "кръстниците" ни – френският саксофонист Жюлиен Луро и последният му албум, посветен на музиката на Уейн Шортър.

Следва гостувалият ни в зала "България" португалски певец Антонио Замбужо, по-близък в момента до джаза, отколкото до фадото.

Продължението е с няколко испански пианисти – Хавиер Кобле, Рикардо Миньо и Алберт Санц – с различни фламенко-джаз трактовки на традиционни музики, като с последния слушаме гостувалия ни в Пето студио контрабасист Хавиер Колина, а и не пропускаме последните опуси на саксофониста Антонио Лисана.

С подобна на фламенко-джаза идентичност може да се похвали и джипси-джаз звучността, особено като, както е и във фламенкото, нещата се предават по наследство. Самото заглавие на албума на Булио и Елиос Фере е такова – "Бащи и синове".

Концертът на Ян Гарбарек от 1982 в Аудиториума на Франс 3 в Страсбург ни връща в по-младите му години, когато започва работата им с контрабасиста Еберхард Вебер, в чиято финална композиция "Последната част от едно дълго пътуване" слушаме Гарбарек и на скандинавска флейта.

Завършваме с датския тромпетист Пале Микелборг и последната му продукция с многозначителното заглавие "Strands" (нишки, върви, кичури).


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рамбо Амадеус

Alarma Punk Jazz и Club Pave представят Рамбо Амадеус

Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека.  Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние..

публикувано на 25.04.25 в 12:39

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10