Александър Гатев е ученик в 11 клас на СМГ "Паисий Хилендарски". През 2023 година заедно с още пет момчета участва в Международната олимпиада по информатика, която се проведе в Унгария. В конкуренция с 360 участници от 90 държави българският отбор спечели 4 медала, единият от които – бронзов, е на Александър. Освен от информатика, той се увлича и от физиката защото му е интересно "как е започнало всичко в тази вселена и как ще завърши". Интересно и обогатяващо за него е не само решаването на задачите при участието в международните олимпиади, а и срещата с други култури, приятелствата, които се създават там. Защото "най-важни са добрите човешки отношения и мирът като цяло", според думите му.
Един от любимите учители на Александър е Илиян Йорданов – също някогашен стипендиант на фондация "Еврика" и също гост на нашата рубрика "Еврика! Успешни българи!". Отношенията между двамата са пример за приемственост в науката и показателни за критериите при отпускане на стипендии от Фондацията.
Целият разговор с двамата чуйте в звуковия файл.
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..
Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В галерия "33" във Варна тази вечер от 18:00 часа се открива изложба акварели, озаглавена "Морето и ние", на артистичното семейство Селма и Краси Тодорови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg