Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Александър Гатев

Снимка: личен архив

Александър Гатев е ученик в 11 клас на СМГ "Паисий Хилендарски". През 2023 година заедно с още пет момчета участва в Международната олимпиада по информатика, която се проведе в Унгария. В конкуренция с 360 участници от 90 държави българският отбор спечели 4 медала, единият от които – бронзов, е на Александър. Освен от информатика, той се увлича и от физиката защото му е интересно "как е започнало всичко в тази вселена и как ще завърши". Интересно и обогатяващо за него е не само решаването на задачите при участието в международните олимпиади, а и срещата с други култури, приятелствата, които се създават там. Защото "най-важни са добрите човешки отношения и мирът като цяло", според думите му.

Един от любимите учители на Александър е Илиян Йорданов – също някогашен стипендиант на фондация "Еврика" и също гост на нашата рубрика "Еврика! Успешни българи!". Отношенията между двамата са пример за приемственост в науката и показателни за критериите при отпускане на стипендии от Фондацията.

"Александър е трудолюбив и упорит – качества, без които не може да имаш успех в решаването на задачи. Предстоят му години на още участия и нови успехи" – това казва за своя ученик Илиян Йорданов.

Целият разговор с двамата чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04

Еврика! Успешни българи: Владислава Георгиева

Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..

публикувано на 13.01.25 в 17:05
Проф. Александър Оскар

Мобилните устройства са най-мощният стимул за развитие на късогледството

Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..

публикувано на 13.01.25 в 12:20