Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Александър Гатев

Снимка: личен архив

Александър Гатев е ученик в 11 клас на СМГ "Паисий Хилендарски". През 2023 година заедно с още пет момчета участва в Международната олимпиада по информатика, която се проведе в Унгария. В конкуренция с 360 участници от 90 държави българският отбор спечели 4 медала, единият от които – бронзов, е на Александър. Освен от информатика, той се увлича и от физиката защото му е интересно "как е започнало всичко в тази вселена и как ще завърши". Интересно и обогатяващо за него е не само решаването на задачите при участието в международните олимпиади, а и срещата с други култури, приятелствата, които се създават там. Защото "най-важни са добрите човешки отношения и мирът като цяло", според думите му.

Един от любимите учители на Александър е Илиян Йорданов – също някогашен стипендиант на фондация "Еврика" и също гост на нашата рубрика "Еврика! Успешни българи!". Отношенията между двамата са пример за приемственост в науката и показателни за критериите при отпускане на стипендии от Фондацията.

"Александър е трудолюбив и упорит – качества, без които не може да имаш успех в решаването на задачи. Предстоят му години на още участия и нови успехи" – това казва за своя ученик Илиян Йорданов.

Целият разговор с двамата чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54