В рубриката "Разговорът" в предаването "Нашият ден" гостува маестро Йордан Камджалов, за да представи новия си проект, с който прекрачва отвъд територията на музиката.
"Академия за Човека", която отваря врати тази година, е интердисциплинарен просветен център с фокус върху образованието и здравето на обществото. Школата е отворена за желаещи да се обучават от всяка възраст и област на интереси.
В ефира на предаването маестро Камджалов отправя покана към слушателите да вземат участие в първата публична лекция на Академията. Тя ще се проведе на 27-и януари в "Сити Марк Арт Център" и ще даде начало на публичните процеси на новооснованата школа.
Гостът използва възможността да покани всички слушатели и на спектакъла "Дързост", пожънал триумф във Виена. Мястото отново ще бъде "Сити Марк Арт Център". Преживяването маестрото определя като "неповторимо докосване до необятното".
Йордан Камджалов излага своите възгледи и мотивация за решението да се посвети на тази различна обществена дейност, извън познатите му предели на музиката.
"Всеки ден работя с мисъл за хората, защото всяко действия има смисъл само с мисъл за хората. Истината е, че нашето общество не е благородно, не е възпитано, то е болно и нехигиенично, но човешката душа заслужава най-доброто", вярва Камджалов.
По думите на диригента страната ни е на последно място по образование, но на първо място по смъртност. Това не бива да бъде лицето на България.
Като стълбове на едно "нормално общество", в каквото Камджалов призовава да се превърнем, той определя чистотата, уважението и здравето – физическо и психическо. Такова общество би обгрижвало своите таланти и шампиони, без да оставя у тях повод за срам пред света.
Маестрото разказва и какво ще представлява самата Академия. Това ще е школа в модерна, вдъхновяваща сграда по световен модел. В нея обучаващите се ще пристъпват без обувки и без телефон. Обучението ще бъде интердисциплинарно. В него наука, култура и спорт ще се допълват взаимно по модел, чиито корени откриваме още във времето на Питагор и Сократ. Моралната интелигентност, която Камджалов поставя в основата на личността, ще бъде основен приоритет.
Диригентът изрежда добре познати и утвърдени в своите сфери имена, привлечени като преподаватели към образователния проект. Теодосий Теодосиев, Благородна Танева, Белослава Кръстева, Пламен Кръстев, Нела Кръстева са педагози, донесли стотици отличия за България в областите физика, музика, шахмат.
Камджалов гарантира, че всяка една дисциплина в Академията ще бъде преподавана от професионалисти на световно ниво. "Аз ще се запиша на танци, тенис на маса и математика. Всеки би могъл да намери нещо за себе си, базата ще се разширява", казва той.
По отношение на политическата реалност у нас, Камджалов смята, че страната ни има необходимост от национална стратегия, която да използва, стимулира и развива ресурса от личности и таланти, с който разполага. "Министерство на таланта би спасило България", категоричен е маестрото. Възпитанието, културата и просветата са политика. За целта са необходими добри педагози.
Целия разговор може да чуете тук:
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg