Ромската Нова година е специален празник, който обединява ромската общност в България и служи за подчертаване на културното наследство и обогатяване на взаимните връзки между различните етнически групи в страната. В този дух, Българското национално радио (БНР) ще бъде домакин на специално събитие, в което участват ученици от Основно училище в Граф Игнатиево. Събитието ще се проведе в 1-во студио на Радиото в 13:00 часа и ще бъде посветено на представянето на легендата за празника Василица.
Децата, на възраст между 8 и 12 години, ще имат възможността да споделят тази стара и вълнуваща история с публиката. Празникът, известен още като Ромската Нова година, събира хора от различни етнически произходи и насърчава взаимоприемането и разбирателството между тях.
Кампанията "Да възстановим мостовете по между нас", която се организира от център "Амалипе" вече 15 години, има за цел да насърчи разбирателството и сътрудничеството между различните етнически общности в България. Тя е специално насочена към обогатяване на културния обмен и подчертаване на общите ценности и традиции между ромската, българската, турската и други етнически групи. Важно е да се подчертае, че всяко училище посещава различни институции, за да наричат за здраве и да изразят посланието, че взаимната подкрепа и сътрудничество са от съществено значение за постигането на общи цели.
За много от децата, този опит е първото им пътуване до София и представлява възможност да срещнат различни култури и традиции.
"Децата си тръгват с много положителни емоции. Някои от тях за първи път идват в София. Важно е да накараме децата да си повярват, че могат да успеят без значение отъкде идват", посочва тя.
В заключение, Ромската Нова година и събития като това на БНР и център "Амалипе" играят важна роля в укрепването на връзките между различните общности в България и насърчават културното разнообразие и взаимното разбирателство. Те ни напомнят, че с дух на сътрудничество и уважение можем да постигнем много повече.
Чуйте разговора в зувковия файл.
В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект..
Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов , създател на платформата "Свръхчовекът" , която разказва вдъхновяващи..
С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..
На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg