Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца от Граф Игнатниево представят "Легендата за Василица" в БНР

Снимка: Георги Нейков

Ромската Нова година е специален празник, който обединява ромската общност в България и служи за подчертаване на културното наследство и обогатяване на взаимните връзки между различните етнически групи в страната. В този дух, Българското национално радио (БНР) ще бъде домакин на специално събитие, в което участват ученици от Основно училище в Граф Игнатиево. Събитието ще се проведе в 1-во студио на Радиото в 13:00 часа и ще бъде посветено на представянето на легендата за празника Василица.

Децата, на възраст между 8 и 12 години, ще имат възможността да споделят тази стара и вълнуваща история с публиката. Празникът, известен още като Ромската Нова година, събира хора от различни етнически произходи и насърчава взаимоприемането и разбирателството между тях.

Кампанията "Да възстановим мостовете по между нас", която се организира от център "Амалипе" вече 15 години, има за цел да насърчи разбирателството и сътрудничеството между различните етнически общности в България. Тя е специално насочена към обогатяване на културния обмен и подчертаване на общите ценности и традиции между ромската, българската, турската и други етнически групи. Важно е да се подчертае, че всяко училище посещава различни институции, за да наричат за здраве и да изразят посланието, че взаимната подкрепа и сътрудничество са от съществено значение за постигането на общи цели.

За много от децата, този опит е първото им пътуване до София и представлява възможност да срещнат различни култури и традиции.

"Децата си тръгват с много положителни емоции. Някои от тях за първи път идват в София. Важно е да накараме децата да си повярват, че могат да успеят без значение отъкде идват", посочва тя.

В заключение, Ромската Нова година и събития като това на БНР и център "Амалипе" играят важна роля в укрепването на връзките между различните общности в България и насърчават културното разнообразие и взаимното разбирателство. Те ни напомнят, че с дух на сътрудничество и уважение можем да постигнем много повече.

Чуйте разговора в зувковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57