В НАТФИЗ, във фоайето на Б сградата, беше открита фотоизложба по повод 100 години от рождението на актьора Петър Слабаков. Инициативата за създаването ѝ е на сина му – режисьора Андрей Слабаков. Куратор е Биляна Николова.
Целият януари ще бъде посветен на големия български актьор и освен изложбата всеки вторник в аулата на НАТФИЗ студенти, преподаватели и гости ще могат да гледат по един игрален филм с негово участие, и то в главната роля.
За 16 януари е насрочен филмът "Илюзия", реж. Людмил Стайков, 1980, в програмата за 23 януари е "Здрачаване", реж. Никола Минчев, 1976 (премиера 1989 г.), а на 30 януари ще бъде прожектиран "Златната река", реж. Иванка Гръбчева, 1983.
Входът е свободен за всички желаещи, информират организаторите.
Андрей Слабаков споделя, че през 2003 г. прави документалния филм "Баща ми" – най-тежкият филм, който е правил някога, за да научи всичко, което не е знаел до момента за големия актьор. Двадесет години по-късно нищо не би променил в него, но би направил втора серия, ако има тази възможност.
Повече за пътуващата изложба, която е последното от поредицата събития, отбелязващи рождението на Петър Слабаков, има ли нещо, което не знаем за него, за състоянието на културата и българското кино в момента – можете да научите от срещата със сина му Андрей.
Чуйте интервюто на Надя Атанасова с Андрей Слабаков в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg