Любомир Денев-син премиерно представя своята опера-мюзикъл "Агарта" в Първо студио на БНР. В предаването "Контемпо" диригентът, оркестратор и композитор разказва за историята около идеята и осъществяването на "Агарта", както и причината да създаде мюзикъл:
Композиторът сподели и за сюжета на операта-мюзикъл "Агарта":
"Действието се развива през 2045 година, в близко бъдеще, когато ресурсите на Земята са пред изчерпване. Разбира се, има любовен триъгълник – главният герой, Марк, е космически инженер, който се влюбва в една космонавтика и двамата имат различни виждания за това дали искат да се качат на космическия кораб "Агарта", който е предназначен за колонизация на човешкия вид в Космоса. Двамата решават, че все пак ще отидат, въпреки че той обещава на сестра си да не го прави. Антагонистът е инвеститор в кораба. По-късно той изненадва всички пасажери, които са от богатия слой на общността. Темите в историята са много. Първата, разбира се, е любовта, защото тя е вечна тема и може би само тя ще ни спаси. Втората е за околната среда, защото Земята е нашият единствен дом и трябва да се грижим за него, трябва да се постараем да го съхраним и дори да го възстановим.Темата за алчността и за властта също присъства в мюзикъла – за това как хората се опияняват от възможността за влияние. Има и комични сцени, така че нюансите са много."
Списъкът с участниците е дълъг и разнообразен, чуйте подбора в следващия звуков файл:
Премиерните изпълнения са на 24 и 25 февруари от 19 часа в Първо студио на БНР. Билети в Рекламно-информационния център на БНР и в мрежата на Ивентим
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg