Минчо, Йоана, Василена, Живко, Георги, Александра, Теодора, Венцислав, Анастасия и т.н. се появиха в първите часове на новата година. Да са живи и здрави и с радост да си носят имената!
Стана нещо обичайно в последните години да обръщаме особено внимание на родените около края на предходната и началото на новата година, може би от желание да противостоим на тревогата, с която ни изпълва демографската картина у нас.
Личните имена на новородените българи са важна тема в предаването "За думите" не само заради интереса ни към думите, но и заради убеждението, че точно тези "думи" отразяват душенагласите, ценностите и идеалите на сънародниците ни от поколенията на 20-30-40-годишните. А тъкмо тези 20-30 и все по-често 40-годишни жени и мъже са майките и бащите на децата, които се раждат днес, и следователно са хората, които избират как да се казват българските граждани отсега за десетилетия напред.
Как бяха именувани първите бебета за годината, но и какво по-общо се наблюдава в избора на лични имена у нас през последните десетина години коментира доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на ИБЕ.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg