Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой се грижи за градините на Богородица днес?

Проф. Румен Пенин и фотописът на един географ на Атон

| обновено на 16.01.24 в 09:23
Снимка: Българска Патриаршия

Връзката между монасите и природата е това, което привлича и удивлява проф. Румен Пенин, който извършва 22 поклоннически посещения на Света гора – Атон за последните 15 години. Като географ, който се занимава с природната география на Балканите и континентите, проф. Пенин прави проучване на природата на Атон, резултатите от което публикува в научни статии. Но успоредно с това вървят разговорите с монасите в манастирите, скитовете и библиотеките.

Преди три години проф. Пенин започва целенасочено работата си върху книгата "Света гора – Атон. География на духовността. Фотопис на един географ", която беше представена в началото на 2024 година. По време на поклонничеството авторът се докосва до светите мощи, специално внимание отделя на съкровищницата в Зографския манастир – стари карти, атласи, глобуси. Обработва информацията. Предава я на читателите на България с думи, снимки и душа, финализирайки, че Света гора е съкровищница за света.

"Колкото повече се навлиза в нея, толкова повече са личните открития", казва проф. Пенин в предаването за наследство Terra Култура. Кой се грижи за градината на Света Богородица днес и непокътната ли ще остане за света – чуйте още в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46