Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой се грижи за градините на Богородица днес?

Проф. Румен Пенин и фотописът на един географ на Атон

| обновено на 16.01.24 в 09:23
Снимка: Българска Патриаршия

Връзката между монасите и природата е това, което привлича и удивлява проф. Румен Пенин, който извършва 22 поклоннически посещения на Света гора – Атон за последните 15 години. Като географ, който се занимава с природната география на Балканите и континентите, проф. Пенин прави проучване на природата на Атон, резултатите от което публикува в научни статии. Но успоредно с това вървят разговорите с монасите в манастирите, скитовете и библиотеките.

Преди три години проф. Пенин започва целенасочено работата си върху книгата "Света гора – Атон. География на духовността. Фотопис на един географ", която беше представена в началото на 2024 година. По време на поклонничеството авторът се докосва до светите мощи, специално внимание отделя на съкровищницата в Зографския манастир – стари карти, атласи, глобуси. Обработва информацията. Предава я на читателите на България с думи, снимки и душа, финализирайки, че Света гора е съкровищница за света.

"Колкото повече се навлиза в нея, толкова повече са личните открития", казва проф. Пенин в предаването за наследство Terra Култура. Кой се грижи за градината на Света Богородица днес и непокътната ли ще остане за света – чуйте още в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камен Балкански

"Творческа Европа МЕДИА" спонсорира независимата журналистика

"Творческа Европа МЕДИА" работи върху изграждането на пресечната точка между журналистиката и киното. Това стана ясно в деня, организиран от бюрото на програмата в София в рамките на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза". Във Варна екипът на бюрото представи предстоящите за 2025 година конкурси и крайните срокове за..

публикувано на 23.09.24 в 17:35

"Златна роза" 2024 чества 80-годишнината на Цветана Манева

С ретроспективна кинопанорама 42-рият Фестивал на българския игрален филм "Златна роза" отбеляза 80-годишнината на Цветана Манева. Програмата му включи и специална прожекция на филма " Последната дума". Той проследява последните дни от живота на шест осъдени на смърт затворнички, една от които е героинята на Манева. Считан за неудобен,..

публикувано на 23.09.24 в 14:50

"Златна роза" 2024 – разнообразие от кинотеми на 42-рия Фестивал на българския игрален филм

42-рият Фестивал на българския филм представя пред родната публика във Фестивалния и конгресен център в морската ни столица най-новата българска кинематография – близо 60 филма . 15 пълнометражни, 20 късометражни и 5 сериала влизат в основната конкурсна програма. Това са премиерните и произведени след последния фестивал през 2023 година: "Триумф",..

публикувано на 23.09.24 в 13:20
Ивайло Брусовкси

Една картина за 5 милиона долара в контекста на времето и… независимостта

Гост в "Terra Култура" е Ивайло Брусовски  – художник, актьор, сценарист, кинорежисьор – в един разговор за нравите, времето, независимостта и една картина за 5 милиона долара.  По думите на Брусовски човек не може да бъде напълно независим, тъй като всички сме социални същества и трябва да се съобразяваме със света около себе си. Що се..

публикувано на 23.09.24 в 12:59

"Септември" от Гео Милев – поезията като историческа трактовка

Връщаме се 100 години назад към събитията през 1923 година – времето на септемврийските бунтове. Историческа страница, която със своите документи, мащаб, акт, резултати, масовост, подкрепа, отрицание събужда полемични настроения. Историята е толкова емоционална в оценките на исторически събития, а трябва да е хладнокръвна. В "Terra Култура"..

публикувано на 23.09.24 в 12:47