Бързия начин да разберем нещо за непознато място е да посетим пазара или гробището му, гласи един практически съвет. Друг "вентрилоквист" за навици, поведение и политики е боклукът. Как едно общество се избавя от онова, което вече не му трябва, къде го трупа, къде го смита, зеят ли отворени и мръсни контейнерите по улиците или са прилежно подредени като гвардейци.
Боклукът е тема на изследването на д-р Велислава Петрова "Отпадъкът като ресурс и въображение" – първото цялостно изследване на културните нагласи и политиките, свързани с отпадъка в съвременна България.
"Мисленето за отпадъка като материалност и като стока ни дава възможност по-ясно да мислим начините за третирането му и по-дълбоко да разбираме социалните отношения и структури в съвременния свят, пише д-р Петрова. Отпадъците налагат граници, структурират пространства и социални отношения, но и сами по себе си действат като граница. Понятието „отвращение“, добре познато и ключово за класическата социална антропология, е от основно значение за разбирането на особеното място, което заемат отпадъците и боклукът в нашето общество."
В отношението ни към боклука - било като отпадък, който искаме да държим възможно най-далече, било като ресурс и възможност - се оглеждат политически, икономически, социални и културни нагласи.
Промяната на нагласата към боклука – от национално богатство по времето на социализма до противна и опасна материя бележи прехода и изгражда ингригуваща история на наследството на социализма, икономическите и културни трансформации на 90-те години и съвременните глобални консуматорски практики.
"Отпадъкът като ресурс и въображение" е наистина интересно, четивно и увлекателно изследване за всички, които се интересуват как обживяваме средата си и как съжителстваме едни с други.
Василена Мирчева разговаря с Велислава Петрова във "Време за наука"
Снимките са предоставени от автора на книгата
Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..
В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg