Бързия начин да разберем нещо за непознато място е да посетим пазара или гробището му, гласи един практически съвет. Друг "вентрилоквист" за навици, поведение и политики е боклукът. Как едно общество се избавя от онова, което вече не му трябва, къде го трупа, къде го смита, зеят ли отворени и мръсни контейнерите по улиците или са прилежно подредени като гвардейци.
Боклукът е тема на изследването на д-р Велислава Петрова "Отпадъкът като ресурс и въображение" – първото цялостно изследване на културните нагласи и политиките, свързани с отпадъка в съвременна България.
"Мисленето за отпадъка като материалност и като стока ни дава възможност по-ясно да мислим начините за третирането му и по-дълбоко да разбираме социалните отношения и структури в съвременния свят, пише д-р Петрова. Отпадъците налагат граници, структурират пространства и социални отношения, но и сами по себе си действат като граница. Понятието „отвращение“, добре познато и ключово за класическата социална антропология, е от основно значение за разбирането на особеното място, което заемат отпадъците и боклукът в нашето общество."
В отношението ни към боклука - било като отпадък, който искаме да държим възможно най-далече, било като ресурс и възможност - се оглеждат политически, икономически, социални и културни нагласи.
Промяната на нагласата към боклука – от национално богатство по времето на социализма до противна и опасна материя бележи прехода и изгражда ингригуваща история на наследството на социализма, икономическите и културни трансформации на 90-те години и съвременните глобални консуматорски практики.
"Отпадъкът като ресурс и въображение" е наистина интересно, четивно и увлекателно изследване за всички, които се интересуват как обживяваме средата си и как съжителстваме едни с други.
Василена Мирчева разговаря с Велислава Петрова във "Време за наука"
Снимките са предоставени от автора на книгата
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg