Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Медена луна" – непопулярен ракурс към темата за домашното насилие

Снимка: Vox Populi

С премиерния си спектакъл "Медена луна" Студиото за документален театър Vox Populi поставя пръст в една рана на обществото. Така зад поетичното заглавие на представлението се крие всъщност термин, свързан с непоетичната тема за домашното насилие.

"Медена луна" е терминът, с който психолозите назовават фазата на разкаяние и помиряване в цикъла на домашното насилие. Насилникът съжалява за постъпката си и моли за прошка, но след известно време новата фаза на нетърпимост започва да нараства, докато отново ескалира в акт на насилие", обясняват създателите на спектакъла.

Според замисъла на режисьорката Неда Соколовска представлението представя един различен и непопулярен ракурс към темата, а именно гледната точка на "насилника", дефиниран като такъв през експертизата на съдебната система.


"Медена луна" е вербатим спектакъл, който разглежда процеса на разкриване по време на групови терапевтични срещи на хора, срещу които е повдигнато обвинение за домашно насилие. В продължение на няколко месеца екип на Vox Populi документира груповите сеанси и от тях изгражда драматургията на спектакъла, като актьорите ще представят "вербатим" (дословно) автентичните думи на участниците в терапията.

В представлението участват актьорите Стойка Стефанова, Мила Банчева, Николай Върбанов, Петко Каменов, Василия Дребова, Любомир Любенов, Богдан Казанджиев, Георги Налджиев.

Сценичната среда е дело на Мая Петрова и Неда Соколовска.

"Медена луна" се осъществява с финансовата подкрепа на програма "Култура" на дирекция "Култура" на Столичната община.

Премиерните представления са на 20 януари и на 1 февруари в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала".


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44