Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

135 години от рождението на Николай Райнов

Валдорфското училище "Проф. Николай Райнов" в София отбелязва годишнината на своя патрон

Ивелина Георгиева и д-р Станислава Николова
Снимка: Лидия Добрева

През 2024 година отбелязваме 135-годишнината от рождението на енциклопедичната личност Николай Райнов.

Началото на честванията започна във Валдорфското училище по изкуствата "Проф. Николай Райнов" в столицата с изложба живопис, графика и ескиз на неговия патрон. Експозицията представи произведения от различни периоди от творчеството на автора, както и техниките – гваш, гравюра върху дърво и др. 

Честванията продължават с изложби на ученици от гимназиалния курс, вдъхновени от творчеството на Николай Райнов, които ще бъдат организирани до края на учебната година.

"Николай Райнов е уникална личност в историята на новата българска култура с необхватното наследство, което продължава да се изследва и до днес. Многопластов писател, публицист, философ, историк на изкуството и художник. Нещо повече – той е цялостна художествено-творческа личност, всестранно развит творец, мислител и теоретик, от рода на ренесансовите универсални таланти.", сподели изкуствоведът д-р Станислава Николова, куратор в Софийска градска художествена галерия и изследовател на творчеството на Николай Райнов.


"Валдорфското училище "Проф. Николай Райнов" развива интелектуалния, емоционалния и физическия потенциал на децата чрез хармонично съчетаване на академични знания с творчески и практически дейности. Като преподаватели изработваме персонализирани учебни планове, съобразени както с груповата динамика в класовете, така и с индивидуалните потребности, интереси и заложби на всяко дете. Черпейки от едновековната валдорфска педагогическа практика, ние създаваме обогатяваща учебна среда, в която децата разгръщат потенциала си и формират трайна любов към ученето.

В часовете по изобразително изкуство учениците създават картини, вдъхновени от творчеството на техния патрон – Николай Райнов.", обясни Ивелина Георгиева, преподавател във Валдорфкото училище по изкуствата "Проф. Николай Райнов", ученичка на Диана-Мария Райнова, скулптор и внучка на Николай Райнов.

Валдорфската педагогика е разработена от австрийския философ д-р Рудолф Щайнер в началото на 20 век и се базира на задълбочени научни познания за нюансите на човешкото развитие. В момента това е най-бързо развиващото се независимо образователно движение в света с над 1200 валдорфски училища и 2000 детски градини на шест континента.

Николай Иванов Райнов е роден на 1 януари 1889 г. във великотърновското село Кесарево. Почива в София на 2 май 1954 г. 65-годишният му живот е изпълнен със задълбочено душевно самообразование и образование и с уникално творческо излъчване. Надарен с голям интелектуален, философски и художествено-творчески заряд и потенциал, той се отдава на петгодишно вглъбено съзерцание в Софийската духовна семинария(1908 г.), следвайки съдбата и примера на Сирак Скитник. Учи философия в Софийския университет (1911 г.). Минава задължителен стаж като общински писар в Провадия (1911-1912 г.). Взема участие в Балканската война като човеколюбив санитар. Предприема екзотерично пътуване към духовните и археологичните хоризонти на Цариград, Сирия, Палестина, Египет, Гърция, Италия (1914-1915 г.). Става военен кореспондент на македонския фронт през Първата световна война (1915-1917 г.). Завършва Художествено-индустриалното училище в София (1919 г.). Потапя се в огромното световно културно наследство като главен библиотекар на богатата Пловдивска народна библиотека (1922-1927 г.), където написва първите си научни изкуствоведски трудове. Командирован в Париж в периода1925-1927 г., общува с европейската култура. Хабилитира сеза професор в Софийската художествена академия (1927-1950 г.). Десетилетия работи като академик в Института по изкуствознание при БАН (1945-1954 г.).

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа  Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..

публикувано на 22.11.24 в 16:19
Елица Георгиева

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния  "Космонавтите само минават" ...

публикувано на 22.11.24 в 15:22