Макар и Йохан Пахелбел в днешно време да е известен предимно със своя Канон в Ре мажор, той е сред най-прогресивните композитори в германските земи през XVII век, който демонстрира водещото си положение както в клавирните жанрове, така и в църковната, камерната и вокалната музика.
Hexachordum Apollinis ("Шестте струни на Аполон") Пахелбел публикува през 1699 г. и произведението е считано за върха на композиторското му майсторство за клавир. Творбата, която се състои от 6 арии с вариации, може да бъде изпълнена както на орган, така и на клавесин, които са показани на заглавната страница на изданието. Композиторът посвещава този свой magnum opus на двама свои колеги – Фердинанд Тобиас Рихтер и Дитрих Букстехуде, като в пространното въведение към творбата изразява надеждата те са станат учители на неговия син Вилхелм. Не е ясно дали това желание на Пахелбел се е осъществило обаче. Повечето от ариите в "Шестте струни на Аполон" са последвани от 6 вариации с изключение на втората, която има само пет, и на шестата, която има осем.
Белгийският музикант Вим Винтерс решава да изпълни клавирната творба на Пахелбел на клавикорд, заради централното място, което инструментът заема в музикалната практика в германските земи във втората половина на XVII и целия XVIII век. За записа Винтерс използва т.нар. "свободен" клавикорд, при който за всеки клавиш има по две самостоятелни струни, за разлика от "свързания", където няколко клавиша докосват една и съща струна на различни места. Подобни свободни инструменти са били особено популярни, защото позволяват изпълнението на по-голям брой тоналности, както и възможността за прозвучаване на повече съседни тонове.
Този вторник (23 януари от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълнението на Вим Винтерс на "Шестте струни на Аполон" от Йохан Пахелбел.
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg