Отворен е конкурсът "Ти и Европа", насочен към млади творци от поколението, формирало се като част от Европейския съюз. За да разкаже за същността на конкурса и необходимостта от него, гост в ефира на предаването "Нашият ден" е организаторът Лилия Еленкова.
Конкурсът има четири направления – фотоснимка, есе, картина и дигитална картина, а срокът за участие е до 31 януари.
Еленкова пояснява, че инициатор на идеята е организацията "Европейска младежка карта", която предоставя поле на младите да се замислят за гражданското си участие в политиките на Европейския съюз. Самият конкурс е в рамките на проекта "Какво можем да направим повече през 2024?", свързан с предстоящите европейски избори, съобщава Еленкова.
Относно ниската гражданска активност на родените в условията на Европейския съюз младежи, гостът на предаването казва: "Трябва да си даваме сметка, че в това, в което социализираме младите хора, това ще бъде нашето бъдеще."
"Ако по-възрастните хора не си направим труда да посеем хубави неща днес, ще жънем бури утре", допълва Еленкова с надежда за едно по-добро бъдеще.
Като важна характеристика на конкурса "Ти и Европа" организаторът посочва неговата насоченост към индивидуалността. По думите на Еленкова се търсят "творчески, свободни хора, които биха измечтали някакъв образ за Европа."
Организаторът обявява, че на 23 февруари в "Дом на Европа" ще бъдат отличени първите три места във всички категории. Еленкова споделя и какви ще бъдат наградите за победителите.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg