Литература, математика, физика, химия – това са само част от предметите, които традиционно учим в училище. Във все по-сложната мрежа от технологии и взаимовръзки на съвременния свят обаче сякаш е необходим нов предмет. Нужно е да учим как да учим – и то не само в класната стая, а и много след нея.
В един своеобразен "час по учене" ви кани и предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев", където съдържателен разговор за изкуството да учим обедини интересни събеседници с отношение по темата.
"Технологиите са навсякъде около нас и около учениците. Говорим си за умен часовник, за умен телефон, но мисля, че най-важното е да ги използваме умно ние самите", изтъкна Василена Панчарова от платформата "Уча.се". Заедно с нея в дискусията се включиха Борис Илиев, учител по български език и литература в Националната природо-математическа гимназия, и Рая Цветкова от сдружението "Бъдещето сега".
"Ученето е преди всичко общуване. Ако човек отвори един старогръцки речник, ще види, че там "преподавам" и "възпитавам" се изразява с един глагол – παιδεύω. Това означава, че още от древни времена хората са схващали ученето като процес едновременно на придобиване на знания и на формиране на личност", посочи Борис Илиев.
Рая Цветкова също подчерта ролята на общуването в образованието: "Трябва да даваме повече възможности за разговор и за задаване на въпроси. Много често самият факт, че някой ни е дал пространство да размишляваме по някоя тема, ни помага да научим повече за себе си, за темата и за ценностите си."
И тримата участници в разговора коментираха важната функция на образователния процес, свързана с формирането на ценности. "Много полезни са точно хуманитарните науки, които да ни ориентират в това какво е добро и какво е лошо, къде стоим ние в дадена ситуация, какви решения вземаме. Предмет като литературата, в който много често се разглеждат и анализират житейски ситуации, било то и в художествен контекст, помагат на младия човек да се ориентира", напомни Василена Панчарова.
Борис Илиев пък постави специален акцент върху един полезен урок, който като че ли понякога забравяме: "Познанието не се получава, когато всичко идва при теб и става като теб, а когато ти се отвориш към света или към много чужди светове и извършиш усилие да отидеш до тях. Едно уточнение – никой не е казал, че това е лесно. Но децата преди всичко трябва да се научат, че качествените, истински стойностните неща в света не стават лесно".
В крайна сметка чувството на удоволствие от ученето е наградата за всеки, който се изправи срещу трудностите и ги преодолее. "Тази радост, това щастие да можеш да разбереш. Да можеш да се впуснеш в един друг свят и да можеш да разбереш какво ти казва някой през епохи, през езици, с различни похвати", описа усещането Рая Цветкова.
Подходящо развитие на темата – от изкуството да учим към ученето в сферата на изкуството – предлага втората част от предаването. Маргарита Доровска, директор на Музея на хумора и сатирата в Габрово и директор на центъра "Кристо и Жан-Клод", разказа за новата инициатива "Училище за куратори". Виктор Янков, експерт с богат опит в организирането и промотирането на мащабни културни събития, част от екипа на Фондация "Пловдив 2019", пък представя академията за мениджъри в областта на културата "Cultart".
Всичко това, както и още – чуйте в звуковите файлове.
Снимка – БНР
Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..
Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи. Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..
В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..
Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..
Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов,..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg