Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалните услуги – малки стъпки към един труден успех

Комплекс за социални услуги, Сливен
Снимка: БТА

Предоставянето на социални услуги е тежко предизвикателство за специалистите в областта. Работата често се увенчава с неуспех, държавата не прави достатъчно, а обществената сфера е недобре информирана по темата. Нерадостна статистика сочи, че за изминалата година в Сливен от малолетни майки са родени 104 деца. 1/4 от малолетните раждания в страната са концентрирани именно в този регион.

За да говори за малките стъпки в един трудоемък социален процес в рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" взема участие Миглена Николова, директор на Комплекс за социални услуги за деца и семейства в Сливен.

Гостът на предаването разказва за работата на Комплекс за социални услуги за деца и семейства, който стартира своята дейност през 2006 година. В него има Център за обществена подкрепа, звено "Майка и бебе", център "Спешен прием" и Център за работа с деца на улицата, изброява директорът на комплекса.

Николова е на мнение, че мрежата от социални услуги е добре развита в района, като в град Сливен има още един Център за обществена подкрепа и Център за социална рехабилитация и интеграция.  

Програмите, по които усилено се работи в Центъра за обществена подкрепа (ЦОП), са съобразени с  нуждите на потребителите в района, казва Николова. Става въпрос за програми за превенция на ранните бракове в сегрегираните общности, превенция на ражданията, известни в обществото като проблема "деца раждат деца", сексуално ограмотяване и помощ на млади майки с деца, споделя социалният работник.

Директорът на Комплекса за социални услуги дава пример за неговата дейност. В звено "Майка и бебе" новите майки могат да престоят до 6 месеца в защитена среда и биват подпомагани в изграждането на връзка с новороденото, обяснява Николова.

Гостът споделя пред слушателите: "В нашата работа често казваме – тя не може да се пипне, тя не може да се види, тя не може да се сложи на кантар и тя няма успеваемост. В много малко случаи има положителен резултат и напредък. Ние се радваме и на малкото – от десет случая, един ако ни чуе, един ако промени начина си на живот, това е изключително голям напредък."

Директорът на Комплекса в Сливен обръща внимание и на наличните мобилни екипи към ЦОП в случаите, когато потребителите са затруднени финансово или се притесняват да дойдат на място. "Нашите екипи работят в абсолютно всички горещи точки", казва Миглена Николова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл: 

Снимка – БТА
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15