В "Нашият ден" гостува Радостина Николова от издателство "Мармот", която споделя информация за новата поредица от книги за неопитни читатели, наречена Клуб “Търсачи на истории". Тази поредица се отличава със специално оформление на текста и съответен шрифт, предназначени за читатели с дислекция. Книгите са също така в малък и удобен формат, подходящ за детски ръце.
Ето как описва поредицата на страницата си издателство:
Клуб "Търсачи на истории" е поредица книги за неопитни читатели.
Вдъхновена е от най-големите откриватели на истории, които познаваме – децата.
В нея каним да допринесат български писатели и илюстратори. Тяхното умение да разказват с думи и цвят правят всяка книга различна, а на децата им предстоят интересни пътувания, приключения и запознанства.
Постарали сме се да съобразим оформлението, шрифта и хартията според нуждите на неопитния читател. И вярваме, че с тази серия ще помогнем на децата да придобият опит в четенето, а следствие на това ще подобрят и уменията си да разбират, учат и търсят.
Така, неусетно, самите те ще се превърнат в “търсачи на истории”.
В интервюто Радостина Николова разказва за произхода на идеята за поредицата.
"Може би минаха години от едно от първите ми посещения на "Панира на книгата" в Болоня, където за първи път се запознах с издателство "Барингтън тоун", специализирано само за такъв тип книги. Това, което много ми хареса при тях е, че канят много любими писатели, за да разкажат своите истории на много достъпен език и по този начин да достигнат до една малко по-различна аудитория. Това са и читатели, които имат известни затруднения от това да направят крачката от "мога да чета" към "обичам да чета". Още тогава много харесах идеята и я взаимствах, тъй като към онзи момент на българския пазар все още нямаше такава ниша с български писатели, които да пишат по този начин с такъв тип оформление и илюстрации", разказва тя.
До момента поредицата Клуб “Търсачи на истории" включва книги от автори като Слави Стоев, Петя Кокудева, Ана Норт и самата Радостина Николова. Разнообразието на стиловете в илюстрациите е едно от ключовите отличителни черти на поредицата, като дизайнът и оформлението им помагат да бъдат разглеждани като една серия.
"Идеята е да развиваме поредицата и да привлечем все повече български писатели към каузата, които да се включат и да разкажат своите истории. Идеята ни е също така български илюстратори да ги илюстрират. Търсим най-различни имена, нови художници, с които до момента не бихме работили. Повечето от тези, които са включени в поредицата, са нови“, казва тя.
Преди стартирането на "Клуб търсачи на истории", издателството проведе успешно тестово промо на поредицата "Агата" на авторката Александра Георгиева, която включва 12 книги. Получената благоприятна обратна връзка потвърждава голямата потребност от подобен тип книги на българския пазар.
В заключение Радостина Николова препоръчва на родителите да се съобразяват с четивната възраст и интересите на своите деца при избора на книги. Сред препоръчаните от нея заглавия за млади читатели са "Момче или морско свинче" и други книги от поредицата "Клуб търсачи на истории".
Чуйте разговора в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg