Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вече чух тишината" – поетичен сборник на трима португалски поети

"Вече чух тишината" e поетичен сборник със стихове на трима съвременни португалски поети. Той е своеобразно продължение на антологията на съвременната португалска поезия "В тъжните дни не говорим за птици" на 16 автори от Португалия в превод на Мария Георгиева и Цочо Бояджиев. 

Издадената през 2018 година антология "В тъжните дни не говорим за птици" съдържа стихотворения на шестнадесет съвременни португалски поети. Настоящият том представя по-цялостно произведенията на трима от тях – Мария до Розарио Педрейра, Педро Мешиа и Мануел де Фрейташ, чието творчество е посрещнато с особен интерес от българската публика. С това преводачите се надяват да положат началото на едно по-детайлно запознаване на читателя с достиженията на съвременната португалска поезия.

Премиерата е на 26 януари, петък, от 18.45 в камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев". Книгата представят преводачите Мария Георгиева и Цочо Бояджиев. Ще чуете стихотворения в изпълнение на Лора Тенчева и Станислав Кертиков. 

Проф. Цочо Бояджиев разказа повече в "Артефир" преди представянето на поетичния сборник на тримата португалски поети Мария до Розарио Педрейра, Педро Мешия, Мануел де Фрейташ.

Чуйте звуковия файл.

Мария до Розарио Педрейра (Лисабон, 1959) е португалска поетеса, издателка, авторка на юношеска литература и текстове на фадо. Печели множество литературни награди. Като издателка също жъне много успехи. Смятана е за най-голямата откривателка на литературни таланти през последните години в Португалия.

Педро Мешия (Лисабон, 1972) живее в Лисабон, където сътрудничи като литературен критик на специализирани издания за култура. Участва интензивно в радио- и телевизионни предавания, посветени на съвременната португалска литература.

Мануел де Фрейташ (Вале де Сантарем, 1972) живее в Лисабон, където е известен като публицист, литературен критик и издател на списанието "Стъклени покриви".

Снимка – изд. ДА

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35
Асен Блатечки и Николай Урумов

Николай Урумов поставя "Зимните навици на зайците" в Ловеч

Драматичният театър в Ловеч между две премиери в края на сезона – в "Артефир" разказва директорката на ДТ "Борис Луканов" Биляна Петрова . "Зимните навици на зайците" е пиеса, писана от Станислав Стратиев през 1996 година и поставяна само веднъж. Николай Урумов, в качеството на режисьор и актьор, съживява този сатиричен сюжет  за "България,..

публикувано на 29.06.24 в 11:35
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30