Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дестинация Хасково: Културно-историческите съкровища на града и региона

Снимка: haskovomuseum.com

Предаването "Terra култура" отвежда своите слушатели в Регионалния исторически музей - Хасково. Водач в пътешествието през културно-историческото наследство на Хасковска област е д-р Веселина Узунова, главен уредник на отдел "Най-нова история на България", автор на исторически публикации и сценарист на документалната поредица "Загадки и истории в музея".

В началото на разговора Узунова казва, че Историческият музей в града предлага богат фонд от артефакти за проявяващите интерес към различни исторически пластове – през антично минало и  етнографска колекция до експозиция на тема "Хасково и хасковци през ХХ век".

Музейният уредник споделя: "Нашата публика основно е от ученици, съвсем естествено и нормално. Ние сме особено горди, че успяхме да върнем учениците в музея." Узунова допълва, че за работещия музеен екип обратната връзка от страна на младите и техните учители е от голямо значение.

Гостът на предаването обяснява с доза съжаление, че засега туристическите компании не припознават Хасково и историческия му музей като дестинация в своите маршрути както поради липсата на реклама, така и заради неразвитата туристическа инфраструктура в града. За сметка на това музейният център в с. Александрово и прилежащата към него Александровска гробница са известни и в България, и в чужбина, разказва Узунова.

Узунова смята своите колеги и себе си за щастливи хора с чувство за мисия. "С колегите много рядко говорим за заплати и разочарование. По-скоро говорим за това какво можем да направим. Работим с въодушевление, с поглед към новото и иновативното", споделя тя.

Сценаристът на документалната поредица "Загадки и истории в музея" разказва повече и за този уникален за България проект.

В рамките на 10 епизода зрителите на документалната серия могат да се запознаят с 20 теми, свързани с някой конкретен експонат от експозиция в музея. Филмовият проект е осъществен чрез европейски финансов механизъм с партньор Исландия, допълва Узунова. Тя очертава и някои културно-исторически теми, които чрез възстановки, музика и изследователски подход ще бъдат представени в поредицата.

Една от темите, които сценаристът представя на слушателите, е озаглавена "Непокорните Шишмановци" и е посветена на известния хасковски род от XIX век. Къщата на Христодул Вълчев Шишманов, допринесъл за културно-просветните процеси в града, скоро ще бъде отворена за посетители след около 30 години затворено положение, споделя още Узунова.

Поредицата, която към момента се промотира през местната телевизия, ще бъде достъпна и за посетителите на Кирковото училище – още един обект, който предстои да бъде открит скоро, по думите на Узунова. За финал тя кани всички слушатели, които имат желание да се впуснат в едно пътешествие в миналото, да заповядат в Регионалния исторически музей - Хасково.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Колекционери сме

В редакция "Хумор и сатира" от десетилетия събираме добри практики и не губим надежда, че все някога все някоя ще намери почва на родна земя. С малка част от колекцията ни можете да се запознаете в неделя веднага след новините в 18 часа, за когато сме подготвили: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети..

публикувано на 03.09.25 в 16:50

Койна Русева е Елизабет I и на сцената на “Аполония“ 2025

Историята на Елизабет I, последния монарх от династията на Тюдорите, се смята за добре известна. Тя управлява Англия 45 години и прави забележителни културни, политически и религиозни промени. Това е причината този период да е наричан “Елизабетинска епоха”.  Макар кралицата на Англия да е позната и със своя обет за целомъдрие, от който произлиза и..

публикувано на 03.09.25 в 14:35
Борислав Вълов - Ей Бо

Артистът с много лица

Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, е актьор в Шуменския театър и участва в постановки, част от които "Сграбчи лъва", "Криворазбраната цивилизация", "Тримата мускетари" и "Три пълни обиколки около света". Преди три месеца излезе неговата дебютна книга "Защото в твоите очи…", която беше едно от най-търсените заглавия на..

публикувано на 03.09.25 в 12:43

Форум "Буна 3" показва творби на над 80 съвременни артисти във Варна

От 3 до 8 септември във Варна се провежда третото издание на Форум "Буна" – най-голямото у нас събитие за съвременно изкуство с международно участие. Мотото на фестивала е:  "Защото буните разбиват вълните и променят брега" . На 30 април беше обявена отворена покана за участие в тазгодишното издание на Форум "Буна". Бяха избрани 70..

публикувано на 03.09.25 в 10:57
Аспарух Николов

Изкуството в мен: Наяве с Аспарух Николов

Той е магистър от Юридическия факултет на СУ и от НАТФИЗ в специалност "Кинорежисура". Спектаклите му са награждавани на международни театрални фестивали във Франция, Белгия, Финландия, Унгария, Полша. Работи в Студия за игрални филми, като е преминал през всички етапи на професионалната практика – от асистент-режисьор до режисьор-постановчик...

публикувано на 03.09.25 в 09:20