Асен Великов – фотографът, отдаден на българската душевност и красота, говори в ефира на предаването "Terra Култура" за магията на снимането, работата на терен и красотата на България.
Великов си спомня за времето, когато за първи път хваща фотоапарат. Той разказва за началото на своята фотографска страст, за излизането от тъмната стаичка за проявяване на негативи и за преживения Преход – дигитален и обществен.
"Не само техниката прави снимката. Човекът, който снима, също е много важен фактор", вярва фотографът и размишлява за съдбата на фотографията в контекста на развиващия се изкуствен интелект.
Според Великов човекът - фотограф има едно голямо предимство пред технологията, а именно – емоцията, която може да преживее на терен и която прави добрата фотография възможна.
Тази мисъл отвежда госта и към последните снимки на терен, които осъществява по време на фестивала Сурва. "Още съм с приповдигнато настроение. Там беше един казан, който вреше от емоции", изказва той въодушевлението си от творческия досег с кукерския колорит, красивите жени и децата, вземащи участие в традицията.
Образът на българската жена е едно от главните вдъхновения за Великов. Фотографът е убеден, че българките стават все по-красиви, за което допринасят и носиите, в които обикновено ги заснема.
Гостът в предаването споделя къде желаещите могат да се запознаят с фотографската му работа. Освен в дигиталните платформи, в момента в Етнографския музей на Пловдив има негова изложба. Събитието е в сътрудничество с представители на нечуващата общност.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg