Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова мярка срещу агресията над парамедиците

Снимка: pixabay

Съюзът на парамедиците предлага екипите на Спешна помощ да бъдат снабдени с боди камери. В интервю за предаването "Нашият ден" председателят на Съюза Ива Пехливанска споделя подробности за предложението, което ще бъде входирано в Министерството на здравеопазването до две седмици.

Пехливанска заявява, че решението е взето във връзка със зачестилите случаи на агресия спрямо екипите за спешна медицинска помощ през последните месеци. Предложението е базирано на опита на други държави за справяне със сходен проблем. Една от доказаните мерки е поставянето на боди камери, казва представителят на Съюза на парамедиците. Според Пехливанска мерките трябва да са комплекси, да бъдат въведени поетапно, а камерите са само първата стъпка в решаването на въпроса с агресията.

Професията парамедик продължава да е атрактивна за тези, които желаят да оказват професионална медицинска помощ. Пехливанска описва картината в страната: "Към момента завършилите парамедици в България са над 2000 човека, много от тях са емигрирали от страната и работят по цял свят. В България в спешната медицинска помощ работят малко над 200 човека."

Основният проблем е свързан с регулирането на професията и  свободната реализация на пазара на труда у нас, смята гостът на предаването. Въпреки това интересът към работата в спешната медицинска помощ нараства.

За дейността на Сдружението председателят разказва: "Ние действаме по проектите, които са ни най-належащи – "Образование" към МОН и проект на наредба, който сме входирали в МЗ по регулиране на дейностите, които могат да извършват парамедиците. Проектът на наредбата е входиран миналата година през юли месец и до момента няма движение по него."

Срещите с изпълнителната власт не са спирали и предстоят още такива, заявява Пехливанска.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07