Една документална поредица, която успява да "надмогне границата между музея и обществото", по думите на нейния научен ръководител проф. Вера Бонева.
"Другият музей. Хората" е третата фаза от проекта, целящ да популяризира отдалечените от големите административни центрове музеи. Какво пропускаме като общество, като не насочваме културните си търсения към провинцията? Отговорът на този въпрос се разкрива в аудио-визуалния проект за късометражни филми (до 15 мин.) и виртуалните турове, осъществени от Пламен Герасимов (продуцент и оператор), проф. Вера Бонева (научен ръководител) и Ралица Димитрова (художествен ръководител, режисьор и сценарист).
Филмите са посветени на музеи в по-малки населени градове като Петрич, Бяла Черква, Добрич, Панагюрище – места, които също имат история, традиции и личности, представляващи повод за национална гордост.
В предаването "Артефир" проф. Вера Бонева разговаря за акцентите в новата част от поредицата. Два от документалните филми към проекта – "Мартина в музейния свят" и "Повелителят на птиците" – скоро бяха представени в Националната библиотека.
Проф. Бонева споделя, че този път фокусът е върху самите хора, опазващи и популяризиращи културните ценности. Това са не повече от 2000 души, високо образовани и квалифицирани, с голям творчески и изследователски потенциал.
Въпросът в глобален и местен план, според проф. Бонева, е музейната работа и ползата от нея да бъдат поставени в един разбираем контекст. Връзката, емоцията и изкуството да прераснат в мотивация за необходимите бюджети и разходи.
За по-дълбокия досег с културните ценности, откритията и интуицията, че проектът трябва да продължи, разказва още проф. Вера Бонева в "Артефир".
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:
Документалната поредица е достъпна на сайта на проекта, както и чрез музеите, взели участие в нейното осъществяване.
Снимки – Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий" и личен архив на проф. Вера Бонева
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
"Сега ми трябва глътка светлина" – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла . Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg