В епизод 528 "Трамвай по желание" представя на своята публика Габровския драматичния театър "Рачо Стоянов" с неговото днешно лице, представено от директора му Петко Койчев и чрез една емоционална ретроспекция на театралния доайен Минчо Събев.
Трябва да отбележим, че първото театрално представление в Габрово се провежда на 7 януари 1870 г. – преди точно 154 години. Представлението показва популярната тогава пиеса "Многострадалната Геновева". Главен актьор и същевременно режисьор на прочутата немска драма е габровецът Илия Христович, който учил в Киев и Москва Духовна академия. По това време женските роли се играят от голобради младежи, тъй като епохата не позволява жена да прави на сцена сантиментални излияния, които могат да оскърбят патриархалното чувство на зрителите.
По спомени, издирени от Илия Габровски, то е изпълнено някъде към Гунин кладенец, т.е. в Попнеофитовото училище. Според д-р Петър Цончев за театрален салон се използва една от стаите на Даскал-Цвятковото школо – първото новобългарско училище, наричано така от габровци. Сцената е примитивна, без декори. За кулиси служат черги. Завесата е от платно. Костюмите на актьорите невинаги са съобразени с епохата. Успехът е голям и пиесата се играе още няколко пъти през зимата. Събитието ражда и идеята за основаване на театрално дружество.
Това е началото. През следващия век и половина театралното изкуство в българския Манчестър, града на Рачо Ковача и Васил Априлов, на мостовете, възрожденската индустрия, хумора и сатирата, следва зиг-загите на времената и епохите, но достойно пази високия стандарт на театралната си школа.
Едно ретро и едно съвременно лице на славния театър радиозрителите на "Трамвай по желание" получават от режисьора доайен Минчо Събев и един от младите български театрални директори Петко Койчев.
Снимка – БНР
Днес, 28 април, от 18:00 часа в клуба на Съюза на архитектите в България ще се състои представянето на книгата "Етническа политика и права на човека" от доц. д-р Михаил Иванов . Доц. Иванов е изследовател на така наречения "Възродителен процес" по време на социализма, съветник на президента Желю Желев по национално-етническите въпроси и..
Видин очаква мащабен благотворителен концерт в подкрепа на детското отделение на местната болница. Събитието на 12 юни от 19 часа ще бъде придружено от благотворителна фотографска изложба, средствата от която ще отидат за същата кауза. Идеята е на танцова школа за модерен балет "Суинг" в лицето на Елена Венелинова, хореограф-педагог и..
Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без претенции за изчерпателност – да се уловят съвременни тенденции във веригата общество – храна – изкуство. С развитието на човешката цивилизация, храната (храненето) постепенно се превръща от естествен..
На 29 април от 18.30, в библиотеката на Гьоте институт, София, Албена Тодорова ще представи новата си поетична книга "Да ти бъда тяло". Водещ на събитието ще бъде нашият колегата Радослав Чичев. "Да ти бъда тяло" е четвъртата поетична книга на Албена Тодорова (на снимката в текста). Авторката е позната още с текстовете си за Япония и..
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на продуцентската работа – от създаването на филмов проект до търсенето на финансиране и международни партньори. В "Кино с думи" за мисията на продуцента говори Веселка Кирякова. Тя е завършила Филмов..
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в..
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно"...
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg