"Искам бебе!" – име на фондация, пазител на свещеното право да имаш деца. Заимстваме го за срещата ни с д-р Мария Георгиева, директор на Центъра за асистирана репродукция.
В поредното издание "За здравето" акцентираме върху различни аспекти от начина ни живот, които биха нарушили репродуктивните способности. Сред тях: съвременните условия за работа и почивка, болестите, особено наследствените, стресът, дори амбициите за кариерно развитие повлияват негативно различни аспекти на здравето. Нашият гост д-р Мария Георгиева задълбочено представя работата на Центъра за асистирана репродукция. Нейният разказ включва условията за кандидатстване, новите възможности – като брой на процедурите и завишената финансова подкрепа от държавата.
Заедно "извървяваме" пътеката към детската усмивка, която за 15 години съществуване е измината от експертите заедно с родителите, 15 хиляди пъти. Създадена през 2009 г. като Фонд, днешната структура към МЗ е пререгистрирана преди 10 години като Център за асистирана репродукция. Само за миналата година членовете на екипа (общо седем души) са помогнали да се появят на бял свят 1600 бебета.
В духа на Световния ден за борба с рака разяснихме една уникална процедура – замразяването на яйцеклетки от млади жени с онкологични заболявания. Възможност всеки да запази своята част от надеждата и след лечение и излекуване, да стане родител.
Припомняме съветите на друг онколог и хирург – проф. Иван Гаврилов. От нашият ефир той неведнъж е призовавал: раждайте навреме, млади жени, по възможност до 26-27 години поне по едно дете, което да бъде кърмено възможно най-дълго. Тогава минимализирате опасността от рак на млечната жлеза.
Завършваме поредния брой "За здравето" с още полезна информация и с позитивни съвети към аудиторията.
В поредното издание "За здравето" отправихме този въпрос към психиатъра д-р Ирина Лазарова. В анализите, коментарите и разсъжденията по темата поставихме разнопосочни акценти. Постарахме се да направим характеристика на новостите в психиатричната наука и практика, говорихме за неврозите и биполярните афективни разстройства, за масовите психози и..
2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..
Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните". "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg