Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на Пипи в Младежкия театър

Само преди няколко дни на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев" се състоя премиерата на "Пипи Дългото чорапче" по текста на шведската писателка Астрид Линдгрен. Режисьорът на представлението е Венцислав Асенов, а композитор е Влади Ампов-Графа, който създава музиката специално за това любимо произведение на малки и големи. И както казва Пипи, "Светът е пълен с разни неща и наистина има нужда някой да ги потърси и намери. Именно това правят нещотърсачите." Пипи успява да превърне всеки, до когото се докосне в нещотърсач, вярват и актьорите Мартин Емануилов, Моника Иванова и Зорница Маринкова, които са в ролите на Томи, Аника и възпитателката.


Пипи е любим герой на малки и големи, учи на самостоятелност, учи ни на свобода. Самата Пипи казва "ако всяка сутрин си изяждаш грахчето против "порИсване", то ще пораснеш, но няма да "порИснеш". Един от най- важните акценти в постановката на Младежкия театър е музиката на Влади Ампов-Графа, която надвишава броя от 20 композиции. А едни от най-интересните части в книгата и пресъздадени и на сцената са крадците в къщата на Пипи и полицейското присъствие. Хореографията на представлението е на Никола Хаджитанев, а вокален педагог е Георги Георгиев Антика. Актьорите споделят, че едно от най-големите предизвикателства е да пеят и танцуват едновременно.

Моника Иванова, Зорница Маринкова и Мартин Емануилов
Моника казва, че открива "Пипи Дългото чорапче" като пиеса за това как хората се намират докато търсят всичко друго в света. "Приключенията на Пипи нямат край. С нея никога не е скучно", обещава трупата на Младежкия театър на бъдещите си зрители на 17 февруари.

Снимки: Младежки театър "Николай Бинев", Ангелина Грозева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Янев, Маргарита Бойчева и Еленко Касалийски (отляво на дясно)

Един следобед сред вкаменения лес

В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..

публикувано на 27.11.25 в 17:35

Какво са превеждали и чели българите от първата половина на XIX век

Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856).  Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..

публикувано на 27.11.25 в 17:05

Сливенският театър представя спектакъла "Боряна" в София

Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес -   ние не си даваме сметка, че нашият избор има..

публикувано на 27.11.25 в 16:25

Четирима художници с изложба в галерия "Стубел"

Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство.  Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..

публикувано на 27.11.25 в 16:13

Любовта като най-голямото бедствие в "Примадони"

На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..

публикувано на 27.11.25 в 15:50