Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Карета" – нова изложба живопис на Борян Лазаров

Художникът Борян Лазаров представи новите си творби в изложбата "Карета" в Културния център по себепознание "Орфей" в София. Експозицията включва маслени картини и произведения в смесена техника.

Ето какво споделя авторът за своето изкуство и вдъхновението в живописта:

"Живописта предлага визуален образ на пътя, който изминават четката и перото в своето изследване на основните живописни и творчески въпроси. На една от плоскостите на тези въпроси е решаването на фабулата за пространството, перспективата, деформацията.


Благотворна отправна точка, за българския майстор по въпроса за пространството в картината, е Правата перспектива, постигната в Нипон. В концепцията на правата перспектива е заложена представата за непреходното. Чрез правата перспектива ние изобразяваме непреходното, безкрайното.

Пространството в живописта не е копие на действителното пространство, то заема впечатления и форми, без да ги повтаря. Това е идеята на живописния образ, който е нова и неповторима видимост.

Живописта въобще е една нова, загадъчна видимост, която, за да разцъфти, заема форми и пропорции, на базата на които да създаде нещо ново и живо по различен начин.


Голямото предизвикателство е линията, защото с нея много бързо достигаме до важните въпроси и ги разрешаваме или коментираме с няколко замаха. Ако трябва да коментирам наистина оригиналността на линията при различните майстори, бих казал, че контурът на Сешу е по-пряк и по-обобщаващ, докато при Хокусай е по-усложнен, но еднакво скоростен, дори по-бръз понякога!

От друга страна въпросът за пространството е как ще се наситят или изпълнят белите полета в правата перспектива. Както казва и Нерон, белите пространства и въобще областите в картината не са празни, "Те са изпълнени с живот, който ние не знаем какъв е". Деформацията на образите е авторска задача, която наричаме и стилизация, което означава реализация на живописния стил. Това са всъщност някои от най-фундаменталните творчески проблеми и въпроси, и аз предлагам моите решения в изложбата "Карета".


Борян Лазаров (Боран Горанов Стрезов Гайтанджиев)
е роден през 1979 г. в София. Завършил е Националната художествена гимназия в София, а след това получава стипендия за следване в лондонския колеж "Byam Shaw", част от Лондонския институт по изкуства. След дипломирането си през 2001 г. работи като художник на свободна практика. Има самостоятелни и съвместни изложби в Лондон, Виена, Осло и София.

Снимките са предоставени от Борян Лазаров

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Дамски пленер "Говедарци" 2024

"Тази година, както всяка година от 26 години, се събираме художнички в село Говедарци по време на сенокоса", обяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните“ организаторът на дамския пленер Йова Чолакова Гочева.  От 27 септември до 6 октомври в галерия "Прегърни ме", допълва тя, ще представим 40 свои платна, нарисувани по време на престоя в..

публикувано на 27.09.24 в 17:05

"Излез от балона" е мотото на София ДокуМентал

Петото издание на Международния документален филмов фестивал София ДокуМентал (Sofia DocuMental) с фокус върху човешките права ще се проведе под мотото "Излез от балона". Форумът ще представи 30 премиерни за България филма, носители на престижни международни награди. Предстоят ексклузивни срещи с режисьорите и разнообразни съпътстващи събития. В..

публикувано на 27.09.24 в 16:27

"Остатъци от вяра" в изложбата на Севда Потурлян

"Остатъци от вяра" е името на изложбата на художничката Севда Потурлян. Картините са посветени на вярата. Нейните творби открехват вратите на нашите стари църкви. Авторката коментира, че иска "да се потопим във вътрешността на тези свети места, храмове на вярата, които предците ни са въздвигали, често с крайно оскъдни средства, но с едно..

публикувано на 27.09.24 в 15:59

Оля Стоянова и природните закони

Спасяват ли ни природните закони? Да, отговаря в новата си стихосбирка Оля Стоянова, по техния начин. Единадесет години след "Улица "Щастие" тази книга отново потвърждава устойчивостта в писането ѝ, пристрастието към определена поетика и теми.  "Как ни спасяват природните закони" е стихосбирка, в която животът пулсира, а енергията се предава и на..

публикувано на 27.09.24 в 10:25