Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Карета" – нова изложба живопис на Борян Лазаров

Художникът Борян Лазаров представи новите си творби в изложбата "Карета" в Културния център по себепознание "Орфей" в София. Експозицията включва маслени картини и произведения в смесена техника.

Ето какво споделя авторът за своето изкуство и вдъхновението в живописта:

"Живописта предлага визуален образ на пътя, който изминават четката и перото в своето изследване на основните живописни и творчески въпроси. На една от плоскостите на тези въпроси е решаването на фабулата за пространството, перспективата, деформацията.


Благотворна отправна точка, за българския майстор по въпроса за пространството в картината, е Правата перспектива, постигната в Нипон. В концепцията на правата перспектива е заложена представата за непреходното. Чрез правата перспектива ние изобразяваме непреходното, безкрайното.

Пространството в живописта не е копие на действителното пространство, то заема впечатления и форми, без да ги повтаря. Това е идеята на живописния образ, който е нова и неповторима видимост.

Живописта въобще е една нова, загадъчна видимост, която, за да разцъфти, заема форми и пропорции, на базата на които да създаде нещо ново и живо по различен начин.


Голямото предизвикателство е линията, защото с нея много бързо достигаме до важните въпроси и ги разрешаваме или коментираме с няколко замаха. Ако трябва да коментирам наистина оригиналността на линията при различните майстори, бих казал, че контурът на Сешу е по-пряк и по-обобщаващ, докато при Хокусай е по-усложнен, но еднакво скоростен, дори по-бръз понякога!

От друга страна въпросът за пространството е как ще се наситят или изпълнят белите полета в правата перспектива. Както казва и Нерон, белите пространства и въобще областите в картината не са празни, "Те са изпълнени с живот, който ние не знаем какъв е". Деформацията на образите е авторска задача, която наричаме и стилизация, което означава реализация на живописния стил. Това са всъщност някои от най-фундаменталните творчески проблеми и въпроси, и аз предлагам моите решения в изложбата "Карета".


Борян Лазаров (Боран Горанов Стрезов Гайтанджиев)
е роден през 1979 г. в София. Завършил е Националната художествена гимназия в София, а след това получава стипендия за следване в лондонския колеж "Byam Shaw", част от Лондонския институт по изкуства. След дипломирането си през 2001 г. работи като художник на свободна практика. Има самостоятелни и съвместни изложби в Лондон, Виена, Осло и София.

Снимките са предоставени от Борян Лазаров

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30