Стремежът към знание и съвършенство не би трябвало да има възраст. Нищо не може да спре човешката воля за учене и растеж – това доказва 88-годишният Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Шойлев е гост в "Нашият ден", за да сподели своя вдъхновяващ пример.
Петър Шойлев несъмнено разполага с богат житейски опит и знания, придобити през годините. Гостът разказва повече за себе си – от обикновено дете, до необикновен студент. В ранните си години Петър се увлича по-скоро по математиката. По-късно се отказва от другата си страст – пианото – и вместо да влезе в Музикалната консерватория, записва инженерство в Политехниката. Започва работа в завод за електромотори, когато прочита съдбовния призив, че всеки инженер трябва да бъде икономист. Ето как Петър Шойлев се мотивира да завърши задочно Икономическия институт и искрата на образованието в него е трайно запалена.
"Човек трябва да преодолее някои страхове" – казва Шойлев, който почти случайно се решава да запише специалност Журналистика, 60 години по-късно, придружавайки своя позната до Софийския университет.
"Когато започна нещо, не го оставям, докато не го приключа", заявява дипломираният журналист. След като завършва с отлична диплома, научният му ръководител го мотивира да направи докторантура. Полето на изследване, с което Петър се заема, е карикатурата, като средство за информация в пресата. По време на докторантурата му помага това, че знае немски, френски и руски и чете източници в оригинал.
За общуването с колегите и преподавателите в този период Шойлев има добри спомени. Възрастта не е била пречка в хармоничните взаимоотношения, а напротив. Шойлев разказва за приятната изненада, когато по време на церемонията за връчване на дипломи, цялата зала се изправя на крака да го аплодира.
Това, което Петър Шойлев иска да каже на младите – а и не само – е, че никога не е късно да учиш и не е задължително да запомниш всичко. Гостът добавя: "Трябва да учиш с мисълта, че това е полезно и те прави по-неуязвим в съвременния свят."
Въпреки че живее във Великобритания, Петър Шойлев е направил избор да учи в България. Това свое решение той обяснява с доброто качество на образование у нас, в което е убеден. Но в България условията трябва да се променят, за да се развива обществото и младите да не напускат страната, смята Шойлев. Той завършва разговора с думите: "Не се страхувайте – действайте. Не е грешка нищо, свързано с науката."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg