Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-новото представление в "Алма Алтер" – "В очакване"

Снимка: @theatre.almaalter

Най-новото представление на театър лаборатория "Алма Алтер" – "В очакване" е адаптация по мотиви от "В очакване на Годо" на Самюъл Бекет.

Какво всъщност е "В очакване на Годо" – мит за неумиращата надежда или художествен образ на безсмислието? Очакването е гранична ситуация – нестабилен въжен мост, който свързва двата края на бездната. Мост, по който да преминеш и да откриеш себе си или да пропаднеш.

Вземайки идеята за очакването и мотиви от творчеството на С. Бекет, режисьорът Георги Арсов поставя различни абсурдни ситуации и търси отговор на въпросите: Какво всъщност чака всеки един от нас? Къде е надеждата и какво е мястото, в което абсурдният театър попада днес? Отговорите на тези въпроси провокират актьорите да мислят по темата за чакането въобще:

"Работихме в много интересен репетиционен процес. Актьорите са под един постоянен стрес. Самият Бекет е работил по този начин, поставял е актьорите си в много гранични ситуации. Бил е и много взискателен към текстовете и към решенията си. Има и движение в постановката. За мен тази работа е предизвикателство като режисьор, защото до момента съм работил главно по мюзикъли, тук работата изискваше по различен подход и работа."

На 27-и февруари можете да гледате "В очакване" на сцената на театър лаборатория "Алма Алтер". Изследователите казват, че "В очакване на Годо" на Самюъл Бекет е най-значимата пиеса на 20 век.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Гетова и Биляна Тодорова

Поезия за Севера

Две млади момичета решават да създадат фондацията "Литература над нулата". Това са Мария Гетова и Биляна Тодорова. Идеята да пътуват до различни по-малки градове в България са нарекли "Поезия за Севера". Искат там да говорят за поезия, да опознаят града и да се запознаят с нови хора, както и разбира се да представят дебютните си книги –..

публикувано на 06.05.24 в 08:24
Момент от спектакъла

Ключове към съвременното сценично изкуство

Концептуално и необвързано с конкретна художествена форма, съвременното сценично изкуство преобразява класическите пиеси и чете за първи път новите текстове, които ловят вибрациите на времето, преодолявайки ограниченията на видимата реалност. Сред заглавията в софийския афиш има и нови, написани през последните няколко години пиеси, които с..

публикувано на 05.05.24 в 09:06

Вярата и любовта в основата на иконописното изкуство

От 15 юни до 18 август българският художник Диан Костов внася съвременен поглед към   иконописната традиция с изложбата "Кръстопът — цената на избора" в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел, най-голямата църква в света в стил Ар деко. Изложбата представя над 70 творби и е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието като..

публикувано на 05.05.24 в 08:38

"Вълшебната завеса" се вдига на 7 май в Търговище

Броени дни остават до началото на традиционния Международен фестивал на спектакли за деца "Вълшебната завеса". Двадесет и третото му издание ще бъде тържествено открито на 7 май от 10 часа с "Вълшебният меч" – авторски площаден спектакъл на Мим формация "Жар театър". Представлението ще се играе на площада пред Драматичния театър в Търговище, който е..

публикувано на 05.05.24 в 08:07
Славко Матанович, Емил Янев и Ели Кордева

Биоенергията на душата и свободата на духа

В своя великденски епизод 543 "Трамвай по желание" отново среща своята публика с прославената народната певица Ели Кордева и хърватския учител, лечител биоенерготерапевт и артист на духовните науки Славко Матанович. Двете артистични личности са свързани дълбоко в годините, но сега ги обединява забележителна мисия, която ще въздигне духа в Пиринския..

публикувано на 04.05.24 в 17:55