Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сузи, внучката от къща №4" – темата за фашизма през очите на дете

Снимка: Българска илюстрация

Поглед към фашизма през очите на едно еврейско дете. Една истинска история за миналото, което става все по-непознато за всяко ново поколение. 

На 12 февруари в 18 ч. в триъгълната кула на Сердика се открива изложба по детската книга "Сузи, внучката от къща №4". Проектът се осъществява от фондация "Културни перспективи" и е част от платформата "Културама". В "Нашият ден" гостува председателят на фондацията, оперната певица Ина Кънчева, за да сподели посланията към подрастващите, заложени в книгата и изложбата.

Кънчева разказва за запознанството и съвместната работа с авторката на книгата – Биргита Беер от Берлин – по чиято покана курира музикалната част на книжната премиера, състояла се през 2016 година. В процеса на съвместната работа с авторката Кънчева е запленена от артистичния проект, задълбочава се в изследването и припознава темата като вълнуваща и значима. По нейните думи обществото се намира в един много релевантен житейски момент, между две войни, и този проект идва на място. 

Организаторът на изложбата споделя мнението, че младите хора не знаят за гонението на евреите, не знаят какво точно е антисемитизъм. Според Кънчева темата за изключването като цяло е актуална – съществува в училище и взаимоотношенията. Друга важна тема, преплетена в книгата и изложбата, е тази за лошата пропаганда, за това как анализираме информация. Председателят на фондацията определя проекта като "фундаментален" и вярва, че артистите са длъжни да провокират обществото по определени теми и да поемат рискове. Тя добавя, че изложбата задава болезнени въпроси, но е много миролюбива в своята експликация и артикулация.

Според госта на предаването книгата, представляваща графична новела, и изложбата по нея предлагат едно по-разбираемо и лесно представяне на това историческо съдържание. Учениците, които изучават периода на двете световни войни, имат шанс да се пренесат в този исторически отрязък, да се запознаят с неговите дилеми, въпроси и проблеми. Кънчева казва, че към целия проект е изготвено и нещо като помагало, с което знанията на подрастващите по темата могат да бъдат проверени след срещата с изложбата.

В проекта участие взема и Държавният културен институт към МВнР със своята изложба "Еврейската улица – реконструкция". В нея биват показани архиви, свързани с еврейското културно наследство у нас, а куратор е Иванка Гезенко. Чрез това участие организаторите на проекта целят да покажат същността на българската еврейска общност и да акцентират върху историческия акт на спасяване на евреите по време на Втората световна война от страна на българската държава.

Графичната новела говори на езика на децата и подрастващите. Кънчева споделя, че авторката на книгата е преподавател в елитно училище в Берлин и е създала произведението чрез взаимодействие със своите ученици. Тази екипна работа води до изключителен ефект, казва Кънчева. От българска страна по новелата работи художникът Пенко Гелев, който дообогатява дизайна и съумява да предаде най-точно заложените идеи. Преводач на проекта е Мая Разбойникова - Фратева, която, по думите на Кънчева, прави чудесен мост от немски на български език.

Изложбата ще продължи до 19 март. Книгата може да бъде намерена в книжарниците и в сайта на платформата "Културама".

Чуйте повече по темата в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15