Поглед към фашизма през очите на едно еврейско дете. Една истинска история за миналото, което става все по-непознато за всяко ново поколение.
На 12 февруари в 18 ч. в триъгълната кула на Сердика се открива изложба по детската книга "Сузи, внучката от къща №4". Проектът се осъществява от фондация "Културни перспективи" и е част от платформата "Културама". В "Нашият ден" гостува председателят на фондацията, оперната певица Ина Кънчева, за да сподели посланията към подрастващите, заложени в книгата и изложбата.
Кънчева разказва за запознанството и съвместната работа с авторката на книгата – Биргита Беер от Берлин – по чиято покана курира музикалната част на книжната премиера, състояла се през 2016 година. В процеса на съвместната работа с авторката Кънчева е запленена от артистичния проект, задълбочава се в изследването и припознава темата като вълнуваща и значима. По нейните думи обществото се намира в един много релевантен житейски момент, между две войни, и този проект идва на място.
Организаторът на изложбата споделя мнението, че младите хора не знаят за гонението на евреите, не знаят какво точно е антисемитизъм. Според Кънчева темата за изключването като цяло е актуална – съществува в училище и взаимоотношенията. Друга важна тема, преплетена в книгата и изложбата, е тази за лошата пропаганда, за това как анализираме информация. Председателят на фондацията определя проекта като "фундаментален" и вярва, че артистите са длъжни да провокират обществото по определени теми и да поемат рискове. Тя добавя, че изложбата задава болезнени въпроси, но е много миролюбива в своята експликация и артикулация.
Според госта на предаването книгата, представляваща графична новела, и изложбата по нея предлагат едно по-разбираемо и лесно представяне на това историческо съдържание. Учениците, които изучават периода на двете световни войни, имат шанс да се пренесат в този исторически отрязък, да се запознаят с неговите дилеми, въпроси и проблеми. Кънчева казва, че към целия проект е изготвено и нещо като помагало, с което знанията на подрастващите по темата могат да бъдат проверени след срещата с изложбата.
В проекта участие взема и Държавният културен институт към МВнР със своята изложба "Еврейската улица – реконструкция". В нея биват показани архиви, свързани с еврейското културно наследство у нас, а куратор е Иванка Гезенко. Чрез това участие организаторите на проекта целят да покажат същността на българската еврейска общност и да акцентират върху историческия акт на спасяване на евреите по време на Втората световна война от страна на българската държава.
Графичната новела говори на езика на децата и подрастващите. Кънчева споделя, че авторката на книгата е преподавател в елитно училище в Берлин и е създала произведението чрез взаимодействие със своите ученици. Тази екипна работа води до изключителен ефект, казва Кънчева. От българска страна по новелата работи художникът Пенко Гелев, който дообогатява дизайна и съумява да предаде най-точно заложените идеи. Преводач на проекта е Мая Разбойникова - Фратева, която, по думите на Кънчева, прави чудесен мост от немски на български език.
Изложбата ще продължи до 19 март. Книгата може да бъде намерена в книжарниците и в сайта на платформата "Културама".
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература. Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска. Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..
"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..
"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" . В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..
Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика. Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..
Писателят Николай Табаков е завършил специалност " Българска филология " в СУ " Св. Климент Охридски " . Създател и управител е на издателска къща " Анубис " , спечелила сертификат " Златна книга " за принос в развитието на българската култура през 2010 г. Автор е на романи и разкази. Книгите му са издавани на сръбски, руски и..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg