Филмът "Дъщерята на художника" на художник-аниматора Димитър Димитров-Анимитер е първият български анимационен филм, в основата на чието създаване стоят образи, генерирани от изкуствен интелект. Филмът вече се разпространява успешно из световните фестивали с международна премиера в панорамата на "Аниматека" - Словения, "Пиколо фест" в Италия, селектиран е за участие в Конкурса за български късометражен филм на 28-ия Международен София филм фест 2024. Режисьорът на лентата е носител на Наградата за художник-постановчик на 27-ия Фестивал за българско документално и анимационно кино "Златен ритон" 2023.
Димитър Димитров-Анимитър работи върху създаването на анимационната продукция няколко години. Той вижда възможностите на изкуствения интелект и се отказва от досегашното си решение за визия на филма като решава да го реализира изцяло с помощта на новата технология. Успява да намери свой начин на стилизиране и индивидуално използване на AI, за да възстанови 30-те години в СССР и времето на Сталин, когато е писан разказът "Баща и дъщеря” на Даниил Хармс. Филмът представлява иронично- гротесков разказ за бащата и неговата дъщеря, които първо умират, после се съживяват, а накрая с изненада разбираме, че това е просто една тяхна игра.
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
Петима поети, писатели и преводачи – Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Ангел Игов и Йордан Радичков-внук, споделят литературните си асоциации с Коледните празници. Какво четем по празниците? Остава ли ни повече време за четене? За пазара, който се прицелва в очакванията и надеждите ни, за късите декемврийски дни,..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg