Село Дондуково се намира в монтанската Община Брусарци. Най-ценният му ресурс е земята. Жителите са около 300 души, като миналата година две бебета се присъединяват към тях. Хубаво е, но е обезлюдено. Това са темите на деня в Дондуково, по чиито следи тръгва Недка Лилкова от Радио Видин в репортаж за "Нашият ден".
Хората от селото разказват, че няма препитание за младите, а гората около селото е унищожена. Поне престъпността не е голяма. За жителите на Дондуково най-важни са здравето и хляба. Те не се оплакват, а казват, че си имат всичко – детска градина, читалище, кметица.
Най-възрастната жителка на с. Дондуково е 91 –годишната Роза Павлова. Попаднала в селото по любов. Мъжът й бил красавец, затова дошла през 48-а година и останала досега. Роза разказва, че цял живот е вършила тежка земеделска работа. Най-важния урок, научен от нея през годините: "И да можеш, да викаш, че не можеш". С други думи - пожелава на хората да не се мъчат, както преди.
Недка Лилкова среща слушателите с библиотекарката на селото, Нина Николова. Тя разказва за традиционните празници, които се честват в Дондуково. На 14 февруари жителите на селото спазват традицията, като зарезват лозе и дегустират вино, въпреки че лозя в селото почти не са останали.
За съжаление читателите в библиотеката намаляват, както навсякъде в провинцията. Читалището всяка година кандидатства за получаване на нови книги и винаги е одобрено, разказва Нина Николова. Фондът е поддържан и предлага разнообразни жанрове.
"Имах една мечта - да направя музейна сбирка към читалището с помощта на хората от Дондуково. С предмети от бита, носии, това, което се е ползвало от нашите баби и прабаби. Само не мога да намеря стан.", споделя Николова.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg