Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е да създаваш "театър в апартамент"

Снимка: архив на Антоанета Петрова

Пиесата "Лека нощ, мамо" на американската писателка Марша Нормън ще оживее по един необикновен начин, именно в апартамент. Сценографично представлението не се представя на сцена, а в истински апартамент. Сюжетът изправя двете героини на кръстопът пред лицето на живота и смъртта. Заглавието "Лека нощ, мамо" се превръща в историята за най-лошия кошмар на един родител – самоубийството на неговото дете. И всичко това ситуирано в реална кухня на апартамент сякаш крещи още по-истински за взаимоотношенията между майката и дъщерята, за премълчаното и прибързано изказаното, споделя доц. д- р. Антоанета Петрова:

"Много силно и естествено стои действието на пиесата. Аз съм в ролята на майката, Ася Иванова е дъщерята, а проф. Възкресия Вихърова е наш режисьор. Съкровено се получава това представление. Публиката е свидетел на една ръка разстояние и такъв тип представления наистина трябва да се гледат отблизо. Освен това съм щастлива да обявя и за първи път във вашия ефир, че основаваме и нова плейбек трупа, в която работя с мои студенти от Нов Български Университет и актьори."


Пиесата "Лека нощ, мамо" на американската писателка Марша Норман е наградена с Пулицър през 1983 г. Диалогът в пиесата е урок за майки и дъщери, психологически изграден разговорът между Джеси и майката – Телма. Изказаното и премълчаното между тях постепенно разкрива причините за това решение. Нетеатралното пространство помага на такъв тип представления, апартаментът не е винаги един и същ. А финалът със заглушителното тръшване на вратата се запечатва в съзнанието на зрителя и замисля.

Представлението можете да видите на 16-и февруари в Овча Купел от 19.00 часа. Режисьор е Възкресия Вихърова, музикалната среда е на Илиян Парасков, участват Ася Иванова и Антоанета Петрова.

Спектакълът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата – сесия за разпространение и Театър - Студио Персона, в партньорство с New Bulgarian University.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотографска изложба на проф. Цочо Бояджиев

Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..

публикувано на 16.01.25 в 15:42

"Нечовек" в Народния театър

"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" . Негов режисьор е Любомир Колаксъзов, а драматург – Стефан Иванов. "Човекът – това чупливо чудовище" – това нещо го поставих като мото, като подзаглавие на самия спектакъл. Мисля, че това се намира в..

публикувано на 16.01.25 в 13:35

Спомен за Алек Попов: Между хумора и дълбоката истина

На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през 1966 г., той оставя траен отпечатък като писател, драматург, сценарист и общественик. Въпреки че ни напусна през март 2024 г., творчеството му продължава да живее и вдъхновява. Алек Попов е..

обновено на 16.01.25 в 12:05
Андрей Молодкин, Джулиан Асанж, Рисунка за „Дата на освобождаване“, 2024

Демокрацията, свободата, войната

"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..

публикувано на 16.01.25 в 12:05
Марина Василева

Най-големият грях на предходните управления е поставянето на частния и публичния сектор в конкурентна среда

За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..

публикувано на 16.01.25 в 10:17