Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е да създаваш "театър в апартамент"

Снимка: архив на Антоанета Петрова

Пиесата "Лека нощ, мамо" на американската писателка Марша Нормън ще оживее по един необикновен начин, именно в апартамент. Сценографично представлението не се представя на сцена, а в истински апартамент. Сюжетът изправя двете героини на кръстопът пред лицето на живота и смъртта. Заглавието "Лека нощ, мамо" се превръща в историята за най-лошия кошмар на един родител – самоубийството на неговото дете. И всичко това ситуирано в реална кухня на апартамент сякаш крещи още по-истински за взаимоотношенията между майката и дъщерята, за премълчаното и прибързано изказаното, споделя доц. д- р. Антоанета Петрова:

"Много силно и естествено стои действието на пиесата. Аз съм в ролята на майката, Ася Иванова е дъщерята, а проф. Възкресия Вихърова е наш режисьор. Съкровено се получава това представление. Публиката е свидетел на една ръка разстояние и такъв тип представления наистина трябва да се гледат отблизо. Освен това съм щастлива да обявя и за първи път във вашия ефир, че основаваме и нова плейбек трупа, в която работя с мои студенти от Нов Български Университет и актьори."


Пиесата "Лека нощ, мамо" на американската писателка Марша Норман е наградена с Пулицър през 1983 г. Диалогът в пиесата е урок за майки и дъщери, психологически изграден разговорът между Джеси и майката – Телма. Изказаното и премълчаното между тях постепенно разкрива причините за това решение. Нетеатралното пространство помага на такъв тип представления, апартаментът не е винаги един и същ. А финалът със заглушителното тръшване на вратата се запечатва в съзнанието на зрителя и замисля.

Представлението можете да видите на 16-и февруари в Овча Купел от 19.00 часа. Режисьор е Възкресия Вихърова, музикалната среда е на Илиян Парасков, участват Ася Иванова и Антоанета Петрова.

Спектакълът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата – сесия за разпространение и Театър - Студио Персона, в партньорство с New Bulgarian University.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13