Да отглеждаш читатели, да обгрижваш потребността да се чете, да даряваш на децата не просто книги, а отношение към самото четене. В Световния ден на даряването на книги в "Нашият ден" говорят две личности, посветили ежедневието си на общуването с млади читатели, предаването на знание и любов към книгата – и то в онези малки места, където книгите са още по-зависими от личностите.
Йорданка Русенова е библиотекар в Професионалната гимназия "Ген. Владимир Заимов" в Сопот". Още в 7:30 ч. всяка сутрин тя е готова да посрещне децата в училищната библиотека. Понякога те ходят там и преди часовете – да почетат, да поговорят или просто за да започнат деня с усмивка. С г-жа Русенова учениците могат да говорят за всичко, а тя се радва, че в нейно лице откриват човек, на когото могат да се доверят.
Училищният библиотекар разказва, че децата идват често без предварителна нагласа. "Всяка книга си има времето и децата", е научила Русенова, която допълва, че книгите, които тя е обичала като дете, не успяват да докоснат младото поколение. Децата се насочват повече към вълшебствата, приказното – към един свят, който го няма в ежедневието, разказва библиотекарят.
За дейността и поддръжката на училищната библиотека Русенова казва: "Аз участвам в национални програми, различни европейски проекти. Училището има много на брой групи по занимания и интереси. Колегите отделят голяма част от бюджета си за закупуване на литература – и художествена." Ръководството на гимназията е благоразположено към развитието на библиотеката и съдейства във всяко едно отношение.
За обичта в своя живот Йорданка Русенова споделя: "Любовта се множи постоянно." Най-голямото признание, което служи и за мотивация, е отношението на вече порасналите бивши ученици, които не я забравят и не пропускат да я поздравят при всяка среща.
Целия разговор с Йорданка Русенова чуйте в звуковия файл:
Аделина Колишева е учител по български език и история в каварненското средно училище "Стефан Караджа".
"Това, което забелязвам, е – обичта и отношението към книгите у децата обикновено са заложени у дома", заявява Колишева. Тя вярва, че размерът на домашната библиотека има пряко отношение към степента на образованост, активността и гражданското присъствие на децата и личностите, които се формират в последствие. Учителят е другата фигура, която притежава огромната възможност да възпита децата в обич и уважение към книгите.
Учителката разказва, че в своите часове се старае да стимулира четенето и успява да убеди учениците си да се доверяват първо на книгите, като достоверен източник на информация.
За радост, Колишева наблюдава завръщане към четенето сред младото поколение. "За нас е радостно да дойдат с някоя книга, да кажат, че са я прочели, да поговорим за герои и сюжети", допълва тя. Освен от фантастични светове, децата се вълнуват и от миналото и изобщо от всички сюжети, различаващи се от заобикалящия свят.
Училището "Стефан Караджа" използва и музиката като начин да се обогати културата на учениците. Преди години традиционният звънец е заменен с рок музика, звучаща по нова музикална уредба, изградена благодарение на европейски проект. Около празниците звънецът е тематичен, разказва Колишева.
За съжаление тенденцията да се слуша поп фолк сред децата не е отминала и това е доминиращият вкус сред младите хора. Аделина Колишева споделя мнението си по темата: "Това не означава, че тези деца не могат да слушат и друга музика. Поставяла съм ги в различни ситуации и виждам, че те могат да се забавляват по друг начин. Като общество, трябва да помислим и да бъдем безкомпромисни, защото тази музика не формира само музикален вкус, а и поведение и цялостно отношение към света."
На финала на разговора учителката разказва за последната успешна благотворителна инициатива, подкрепена от училищното ръководство – "Книжарничка на надеждата", в помощ на момиче, нуждаещо се от бъбречна трансплантация. Кампанията успява да събере и продаде толкова много книги, с което разкрива и отношението на хората към четенето, и тяхната съпричастност. Аделина Колишева се надява успехът на инициативата да може да бъде повторен.
Целия разговор с Аделина Колишева чуйте в звуковия файл:
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg