Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на даряването на книги: Как се създават млади читатели?

Снимката е илюстративна
Снимка: Pixabay

Да отглеждаш читатели, да обгрижваш потребността да се чете, да даряваш на децата не просто книги, а отношение към самото четене. В Световния ден на даряването на книги в "Нашият ден" говорят две личности, посветили ежедневието си на общуването с млади читатели, предаването на знание и любов към книгата – и то в онези малки места, където книгите са още по-зависими от личностите.  

Йорданка Русенова е библиотекар в Професионалната гимназия "Ген. Владимир Заимов" в Сопот". Още в 7:30 ч. всяка сутрин тя е готова да посрещне децата в училищната библиотека. Понякога те ходят там и преди часовете – да почетат, да поговорят или просто за да започнат деня с усмивка. С г-жа Русенова учениците могат да говорят за всичко, а тя се радва, че в нейно лице откриват човек, на когото могат да се доверят.

Училищният библиотекар разказва, че децата идват често без предварителна нагласа. "Всяка книга си има времето и децата", е научила Русенова, която допълва, че книгите, които тя е обичала като дете, не успяват да докоснат младото поколение. Децата се насочват повече към вълшебствата, приказното – към един свят, който го няма в ежедневието, разказва библиотекарят.

За дейността и поддръжката на училищната библиотека Русенова казва: "Аз участвам в национални програми, различни европейски проекти. Училището има много на брой групи по занимания и интереси. Колегите отделят голяма част от бюджета си за закупуване на литература – и художествена." Ръководството на гимназията е благоразположено към развитието на библиотеката и съдейства във всяко едно отношение.

За обичта в своя живот Йорданка Русенова споделя: "Любовта се множи постоянно." Най-голямото признание, което служи и за мотивация, е отношението на вече порасналите бивши ученици, които не я забравят и не пропускат да я поздравят при всяка среща.

Целия разговор с Йорданка Русенова чуйте в звуковия файл:

Аделина Колишева е учител по български език и история в каварненското средно училище "Стефан Караджа".

"Това, което забелязвам, е – обичта и отношението към книгите у децата обикновено са заложени у дома", заявява Колишева. Тя вярва, че размерът на домашната библиотека има пряко отношение към степента на образованост, активността и гражданското присъствие на децата и личностите, които се формират в последствие. Учителят е другата фигура, която притежава огромната възможност да възпита децата в обич и уважение към книгите.

Учителката разказва, че в своите часове се старае да стимулира четенето и успява да убеди учениците си да се доверяват първо на книгите, като достоверен източник на информация.  

За радост, Колишева наблюдава завръщане към четенето сред младото поколение. "За нас е радостно да дойдат с някоя книга, да кажат, че са я прочели, да поговорим за герои и сюжети", допълва тя. Освен от фантастични светове, децата се вълнуват и от миналото и изобщо от всички сюжети, различаващи се от заобикалящия свят.

Училището "Стефан Караджа" използва и музиката като начин да се обогати културата на учениците. Преди години традиционният звънец е заменен с рок музика, звучаща по нова музикална уредба, изградена благодарение на европейски проект. Около празниците звънецът е тематичен, разказва Колишева.

За съжаление тенденцията да се слуша поп фолк сред децата не е отминала и това е доминиращият вкус сред младите хора. Аделина Колишева споделя мнението си по темата: "Това не означава, че тези деца не могат да слушат и друга музика. Поставяла съм ги в различни ситуации и виждам, че те могат да се забавляват по друг начин. Като общество, трябва да помислим и да бъдем безкомпромисни, защото тази музика не формира само музикален вкус, а и поведение и цялостно отношение към света."

На финала на разговора учителката разказва за последната успешна благотворителна инициатива, подкрепена от училищното ръководство – "Книжарничка на надеждата", в помощ на момиче, нуждаещо се от бъбречна трансплантация. Кампанията успява да събере и продаде толкова много книги, с което разкрива и отношението на хората към четенето, и тяхната съпричастност. Аделина Колишева се надява успехът на инициативата да може да бъде повторен.

Целия разговор с Аделина Колишева чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00