По-малките общини притежават голям потенциал за развитите на висок жизнен стандарт и туристическа атрактивност. Само на 60 км. от София се намира село Чавдар, което с упоритост и смелост се е превърнало в доказателство, че децентрализацията е възможна и животът в една малка община може да е привлекателен и пълноценен.
Как се става "швейцарското село на България"? Разговор в "Нашият ден" с Григор Даулов, кмет на община Чавдар, за предизвикателствата пред малките общини, проектите и програмите, които направиха едно малко населено място в едно от най-интересните места в страната.
По думите на Даулов успешното развитите на село Чавдар е резултат от много различни фактори, от последователност – то не е процес, който трае един-два мандата. Работата изисква нетрадиционни решения, инфраструктура, туристически проекти, отдаденост и добър екип.
"В един момент, когато инфраструктурата е надградена, се питаш – а сега накъде. Нашата визия е да превърнем общината в туристическа дестинация", споделя кметът на Чавдар и допълва, че културата и образованието трябва да са основата на всяко общество.
Ето защо в Чавдар често гостуват писатели, музиканти, организират се фестивали и се осъществяват разнообразни инициативи. Общината поддържа богат културен календар, в който различните събития и участници си взаимодействат. Пример за това е Коледното село на България, в чието осъществяване се включва писателят Георги Бърдаров. Всичко започва след негово литературно гостуване в населеното място.
"Хората са в основата на всичко", подчертава Даулов, според когото успехът е резултат както на усилията на общинската администрация, така и на жителите и гостите на село Чавдар.
Случва се селото да бъде посетено от над 100 хил. души за един месец – това е и новото предизвикателство пред туристическата инфраструктура на общината и пред местния бизнес. Предстои рок събитие с далечни гости от Австралия и Африка. Очаква се то да привлече много туристи, които трябва да бъдат настанени и изхранени. Към момента Община Чавдар изгражда хотел, който да посреща част от тези нужди.
На 23 април започва и Месецът на книгата в Чавдар. А всеки, който иска да се запознае с културния календар на Общината, може да следи нейната интернет страница.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg