Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Квантова симфония" – наука и изкуство в едно космическо преживяване

7
Снимка: НХГ

Симбиоза между наука и изкуство в една уникална космическа картина.  

"Квантова симфония" в Балната зала на Националната галерия Двореца е аудиовизуална светлинна инсталация, в която квантовата физика и изкуството се сливат, посредством революционна холографска технология.

Първата по рода си инсталация в България може да бъде видяна до 10 март.

"Светлината все пак е класическото средство на визуалното изкуство, без което то не може да съществува", казва директорът на Националната галерия, изкуствоведът Яра Бубнова. А в тази нетипична изложба зрителят среща една много активна, танцуваща, движеща се светлина.

Бубнова споделя, че този тип имерсивни инсталации, работата с холографски изображения и преплитането на технологичните изразни средства с тези на изкуството са новата реалност, с която артистите и публиката се учат да общуват. Директорът на Националната галерия разказва за сътрудничеството със "Сензор студио". Съвместната работа на галерията с техническия екип започва още преди година по повод друга мултимедийна инсталация, посветена на Васил Левски.

"Захванахме се в Националната галерия да покажем на нашата публика, че съществува още едно измерение, от което тя може да получи удоволствие гледайки и слушайки. Разбира се, надявам се да си сътрудничим по-нататък и за по-наративни неща – разкази, в които може да бъде задействана и българската история на изкуството", казва Бубнова.

"Сензор студио" имат дългогодишен опит в съчетаването на технология и изкуство чрез инсталации, които стимулират сетивата и обогатяват пространството. Димитър Колев и Георги Късев от екипа, осъществил проекта, разказват повече за него в студиото на "Артефир".

Балната зала на Двореца, със своите характеристики веднага се разкрива като подходящо място за подобна инсталация, по думите на Георги Късев. Резултатът е съчетание на нещо старо и изящно с нещо, което разчупва призмата на пространството.

За идеята и работата по нейното осъществяване Колев казва: "Процесът е комплексен. Този конкретен проект тръгна от това, че разполагаме с определена технология, тя има някакви възможности и ние се съобразяваме с нея, за да постигнем възможно най – добрия резултат."

Синхронът, асинхронът, съчетанието на музика и движение на абстрактните светлинни форми не са случайност, а са тествани и прецизно обмислени елементи на инсталацията, разказват двамата гости в студиото.

Как може да се преживее квантовата физика в една симулирана реалност и още за възможностите на технологията в изкуството – чуйте в звуковия файл.

Снимки – Националната галерия Двореца

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пясъчни приказни герои

Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..

публикувано на 05.07.25 в 17:06

Тройният възел: Толстой – Чехов – Горки

На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването".  Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..

публикувано на 05.07.25 в 13:20

"Хеда Габлер" и София

Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..

публикувано на 05.07.25 в 12:10

Духът на акварела в България

Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела"  по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" .  От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития.   По думите на Тодорова в последните години..

публикувано на 05.07.25 в 08:45
Йорданка Стефанова

"Хамлет" в "Хумор и сатира" с ярък актьорски състав

В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването.  А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..

публикувано на 04.07.25 в 16:45