Симбиоза между наука и изкуство в една уникална космическа картина.
"Квантова симфония" в Балната зала на Националната галерия Двореца е аудиовизуална светлинна инсталация, в която квантовата физика и изкуството се сливат, посредством революционна холографска технология.
Първата по рода си инсталация в България може да бъде видяна до 10 март.
"Светлината все пак е класическото средство на визуалното изкуство, без което то не може да съществува", казва директорът на Националната галерия, изкуствоведът Яра Бубнова. А в тази нетипична изложба зрителят среща една много активна, танцуваща, движеща се светлина.
Бубнова споделя, че този тип имерсивни инсталации, работата с холографски изображения и преплитането на технологичните изразни средства с тези на изкуството са новата реалност, с която артистите и публиката се учат да общуват. Директорът на Националната галерия разказва за сътрудничеството със "Сензор студио". Съвместната работа на галерията с техническия екип започва още преди година по повод друга мултимедийна инсталация, посветена на Васил Левски.
"Захванахме се в Националната галерия да покажем на нашата публика, че съществува още едно измерение, от което тя може да получи удоволствие гледайки и слушайки. Разбира се, надявам се да си сътрудничим по-нататък и за по-наративни неща – разкази, в които може да бъде задействана и българската история на изкуството", казва Бубнова.
"Сензор студио" имат дългогодишен опит в съчетаването на технология и изкуство чрез инсталации, които стимулират сетивата и обогатяват пространството. Димитър Колев и Георги Късев от екипа, осъществил проекта, разказват повече за него в студиото на "Артефир".
Балната зала на Двореца, със своите характеристики веднага се разкрива като подходящо място за подобна инсталация, по думите на Георги Късев. Резултатът е съчетание на нещо старо и изящно с нещо, което разчупва призмата на пространството.
За идеята и работата по нейното осъществяване Колев казва: "Процесът е комплексен. Този конкретен проект тръгна от това, че разполагаме с определена технология, тя има някакви възможности и ние се съобразяваме с нея, за да постигнем възможно най – добрия резултат."
Синхронът, асинхронът, съчетанието на музика и движение на абстрактните светлинни форми не са случайност, а са тествани и прецизно обмислени елементи на инсталацията, разказват двамата гости в студиото.
Как може да се преживее квантовата физика в една симулирана реалност и още за възможностите на технологията в изкуството – чуйте в звуковия файл.
Снимки – Националната галерия Двореца
От 11 до 16 май Шумен беше домакин на традиционния фестивал "Друмеви театрални празници". Конкурсната програма на престижния театрален форум включва единствено представления, създадени по български текстове, като на най-добрите от тях се присъждат награди в няколко категории. В програмата на тазгодишното 34-то издание на фестивала участваха..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...
Елица Матеева е завършила "Театрознание" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и е специализирала "Театрална режисура". Изявява се като театрален режисьор и драматург, филмов критик. Автор е на книгите Между киното и театъра", "Целият свят е…кино!" и "Европейско кино за нетрадиционалисти", както и на редица статии в списанието на СБФД "Кино", списание..
"Сънят на Аргонавта или другото плаване на Атанас Хранов" е изложба на Атанас Хранов. Експозицията представя писателят, поет и драматург Александър Секулов, който съвместно с Хранов създава поредица от колекции, чийто главен герой е художникът. Произведенията на художника са свързани с мита за Златното руно. Според Хранов Язон и аргонавтите са все..
Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на публиката. Серията "Кралиците" е колекция, в която се отразяват величие и мощ. Някои от картините са вдъхновени от реални жени в историята, а други са напълно въображаеми, създадени по образа на..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg