На днешния 19 февруари отбелязваме 151 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. Този ден не само отдава почит към неговата памет, но и ни напомня за неговата неизмерима роля в българската история.
Васил Иванов Кунчев, по-известен като Васил Левски или просто Левски, е ключова фигура в борбата за Освобождението на българския народ от турското робство.
В рубриката "Епизоди от живота" си припомняме творчеството на Константин Илиев и неговата пиеса "Великденско вино". Пиесата не е слизала от сцената в продължение на 37 години. Играе се и в момента. Тя е определена като “най-силният драматургичен текст“ на ХХ век. в българската драматургия.
Пиесата е изградена като монолог на поп Кръстьо, който навръх Великден трябва да отслужи литургия, но е само с клисаря в пустата църква.
Попът се съмнява, че виното от причастието е отровено, защото е обвинен в предателството на Васил Левски. Самотният празник е повод свещеникът да се върне към славното и страшно време на залавянето на Апостола.
Текстът повдига вечни философски теми като тази за вината, саможертвата и светостта. В момента пиесата се играе на камерната зала на Народния театър под режисурата на Явор Гърдев.
По думите на Гърдев, споделени в ефира на “Нашият ден“, “това е пиеса, която се занимава с въпроси на съществуването, на идентичността и на моралната идентичност“.
Според него това е главното за поп Кръстьо. Това е нещото, с което той не може по никакъв начин да се съгласи. По никакъв начин не може да се успокои по отношение на това – “дали е предател, или не“. Нещо, което е представено в пиесата, като централен въпрос на съществуването му и “го мъчи до края на дните му“.
“Мисля, че предателите си задават въпроса – дали са такива, или не, защото, за да разбереш дали си предател, е важно да разбереш дали си бил преди всичко лоялен към нещо, на което да си станал предател по-късно, защото, ако не си бил, тогава не си и предател“, посочва още Гърдев в интервю за “Нашият ден“.
Режисьорът посочва още, че ситуацията е допълнително усложнена от това, че самият поп Кръстьо е член не Революционния комитет и е лоялен човек на Левски. Тези обстоятелства, според Гърдев, са използвани по “великолепен начин“ от драматурга Константин Илиев.
Чуйте интервюто в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg