Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пратениците избират да възкръснат

| обновено на 19.02.24 в 12:31
Левски като знаменосец в четата на Панайот Хитов (1867 г.)
Снимка: vlevskimuseum-bg.org

Васил Иванов Кунчев. Левски. Дяконът. Апостолът... Иконата на България, която трудно намира своя храм. Безумната народна любов и още по-безумното народно предателство. Една дума с четири въпросителни: “Народе????“ От рождението до възкресението му.

По какво се различава Пратеникът от обикновения човек? По това, че осъзнава мисията от рождението си и знае края на пътя си. Важна е обаче и Майката на Пратеника. Тя също е различна от другите майки, защото вижда Вечността. Какво прави майката на Левски Гина, щом до нея достига вестта за залавянето на сина ѝ. Гина кичи децата…

Празникът е като мъката – мигът, в който си готов да се представиш. Пред Създателя. По негов образ и подобие. И след като си изпълнил мисията си, да се възкресиш. Но преди това задължително има екзекуция.

Криминалистът подполковник Венцислав Радков, който прави разследване за местоположението на гроба на Апостола, разказва една от версиите за това от кого е обесен Левски и кой се е осмелил да се доближи до трупа му.

За разлика от Иисус, до гроба на Левски никога не стигат жените, които го обичат. Майката, сестрата, любимата… Но това с нищо не пречи на възкресението. Всеки Пратеник има своята мисия и възкръсва по свой начин.

И Левски възкръсва. Родственицата на Левски Христина Богданова говори за това, че е роден в було, за връзката му с децата и въпросите на днешните малчугани, които тя получава по време на срещите си в българските училища. Какво още разказва тя – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Донка Байкова

Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст

По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие. Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има..

публикувано на 01.05.24 в 13:45
Ангел Иванов

Ангел Иванов: Саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно

В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека .  Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека , вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно..

публикувано на 01.05.24 в 12:17

Безопасността при работа е и лична отговорност

На 28 април беше отбелязан Световният ден за безопасност и здраве при работа, посветен на значимостта на създаването на безопасна и здравословна работна среда за всички. В тазгодишната светлина фокусът е върху въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето при работа (БЗР). Защо работим, или работата като житейски и..

обновено на 01.05.24 в 12:03

Защо работим, или работата като житейски и ценностен избор

В своята ежедневна рутина работата изпълнява роля, която е далеч по-сложна от простото изкарване на прехраната. Тя е източник на смисъл, идентичност и социално влияние. В рамките на предаването "Нашият ден" четири различни събеседници –  юрист и психолог, книгоиздател и музикален продуцент, имигрант, както и антрополог , споделят своите уникални..

обновено на 01.05.24 в 11:15

Милена Статева: Отново хората са си повярвали, че егото може да владее

Как професионалното битие се отразява на човешката ни същност? Колко е важно да знаем кои сме и да откриваме смисъл в работата, която извършваме? Оставят ли работните ни часове място за каузи, етика и личен живот – разговор в "Нашият ден" със социолога Милена Статева . По думите на Статева трудът е това, което ни отличава от животните –..

публикувано на 01.05.24 в 09:16