Дипломираните магистри Никола Цветанов, Пламен Маджаров и Георги Джунев от катедра "Графика" при Националната художествена академия представят дипломните си проекти и разказват заедно със своя преподавател проф. Десислава Христова за новите тенденции и творчески възможности за реализация на младите художници в България и Европа.
"Лавабо" е заглавието на дипломната работа на Пламен Маджаров, който намира красота в безпорядъка на всяка мивка и в начина, по който всичко е оставено. "Там има ред, който е изграден в продължение на месеци, дори години. Всеки минава и оставя нещо, от което е имал нужда в момента, когато я е използвал. Така всеки предмет я доукрасява и разказва история.", споделя авторът. Проектът изследва творческия хаос, който преобладава в пространството на мивките в академията без да бяга от сантименталното и спомените с колегите по време на обучението в Ателието по скулптура. Творбите отвеждат зрителя и в домовете на различни хора, навлизайки в едно от най-личните им пространства. Пресъздадени са различни мивки като психологически портрети на техните обитатели. Проектът изследва оставените отпечатъци, разкриващи истинската същност на ползвателите без претенция или опит да бъде скрито нещо.
Темата на дипломната работа на Георги Джунев е "Артефакти". Името на серията произлиза от процеса на създаването на творбите, изграждането на които се състои от интерпретация и преподреждане на отделни създавани и обработени елементи за достигане до определен образ. Концептуално идеята се базира в свободата на интерпретация спрямо непълен или липсващ контекст, който цели да не ограничава разчитането на образите. Подобно на артефакти, те се обосновават под форма на неяснота относно значението им, представени спрямо вижданията на автора. Темата на серията също така произлиза и от идеята за художествени артефакти. Творбите представят образи излизащи извън средата си, с което се цели да се подчертае нарушаването на стандартния метод за класификация. Монотонната природа на тоновете създава предпоставка за несигурност и безвремие и поставя в опозиция избледнелите цветове, достигнати в процеса на пресъздаване на първоначалния облик. Творбите показват как нещо просто, с добавяне на цвят, може да наруши крехкия баланс неяснота, която носи едно изображение.
"Подмяна" е дипломният проект на Никола Цветанов, част от серията му с джойстици Game Lover. Авторът изследва подмяната на идеологически и ценностни парадигми в своя град, които се явяват в два различни аспекта – гротесково или комично. "С течение на времето фарсовете стават част от обичайното поведение на хората, които се адаптират към тях. Подмяната играе с теб, задавайки въпроси и предлагайки отговори. Аз изследвам какво се случва визуално и кодово, фокусирайки се върху усещането за вечното, което тества реалността като рефлексия на общественото поведение на новодошлите в играта. Закони, норми и ценности се променят единствено, ако нещо в играта претърпи изменение. Усещането за подмяна е диво, сладко, разнообразно и понякога кръвожадно. Не мога да потвърдя дали това става част от консумативните структури на съвременния човек, но той е явно наличен със събрани качества в обществения живот. Провокацията, която усещам, не е театрална, а по-скоро комиксова и динамична и със своята история.", разяснява авторът.
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg