Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жанна Кадирова: Тревога

Проектът на украинската артистка Жанна Кадирова, който се открива днес, 20 февруари, от 18.30 в Чешкия център в София, съдържа изложбите "Тревога" и представената през 2022 г. на Венецианското биенале за съвременно изкуство "Паляниця", както и два документални филма. Авторката лично ще присъства на откриването. В Чешкия център довечера ще прозвучи и музикален пърформанс на саксофониста Ярослав Кмитко. Проектът се реализира от Посолството на Украйна в Република България, Посолството на Чешката република в София и Чешкия център в София. В организацията участва и украинският художник Федир Александрович. Събитието е част от програма за подкрепа на Украйна в борбата й срещу руската агресия.

Проектът "Тревога" е посветен на всички украинци, които са напуснали Украйна или продължават да живеят там.

Състоянието на заплаха за собствения им живот или живота на близките им се е превърнало в постоянно от началото на пълномащабната инвазия.

Изложбата представя проекти, създадени през първите три месеца на войната, когато киивските художници Жанна Кадирова и Денис Рубан живеят като принудителни преселници в село Березово, Закарпатска област, близо до границата с Унгария.

Проектът "Паляниця" е речен камък, нарязан като хляб, открит е на река Рика, която тече през Березово.

Думата "Паляниця" (бълг. "Питка") означава празничен хляб. С такъв хляб се посрещат гостите в къщата.

В началото на пълномащабната инвазия тази дума служеше като парола, руските диверсанти не могат да я произнесат и благодарение на нея бяха разкрити много вражески разузнавателни групи.

В изложбата ще бъде представен и документален филм на киевския режисьор Иван Сауткин, който документира процеса на създаване на "Паляници" и откриването на първата изложба в къщата, в която са живели художниците, което се състоя на 26 март 2022 г.

Къщата с номер 777 се превърна в местен център за съвременно изкуство, където Жанна Кадирова организира изложбени проекти и видеопрожекции за местните жители и приятели на бежанци.

Изложбата включва и колекция от документални записи за публичните събития, състояли се в сградата. Пет творби от поредицата "Тревога" също бяха показани за първи път в изложба в тази къща. Творбите са създадени от традиционни бродирани картини, които обикновено са украсявали къщите в този регион.

Към ръчно изработените сюжети за весели хора, животни и красотата на природата с помощта на бродираща машина е добавен надпис "Въздушна тревога". В резултат на това смисълът на текстовото съобщение влиза в конфликт със сюжета на старинното изображение, като напълно променя смисъла си. За да се работи по този проект са събрани картини от местните жители.

Димитрина Кюркчиева покани в "Артефир" Радка Рубилина, директор на Чешкия културен център, и Силвия Дерибеева от Екип комуникации на културния институт.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Жанна Кадирова е родена през 1981 г. в Бровари, Киевска област, Украйна, където в момента живее и работи. Член е на група "REP" (Revolution Experimental Space). След като завършва Държавното художествено училище "Тарас Шевченко“ през 1999 г., тя получава наградата "Казимир Малевич“ и Голямата награда на "Киевски скулптурен проект“ (и двете през 2012 г.). Получава също и Специалната награда (2011), Основната награда (2013) и Специалната награда - Future Generation International (2014), всички от PinchukArtCentre.

Всички нейни последни проекти са специфични за съответното място, включително инсталацията на открито в планините Семеринг (Австрия), постоянната скулптура в село Толфа (Италия) и скулптурният проект за Международния скулптурен проект (JISP) в  Шанхай (Китай).Участвала е в множество международни изложби, включително 58-ото, 56-ото (международни проекти) и 55-ото (украински Pavillion) Венецианско биенале, Биеналето в Киев 2017 г. и "CrackUpCrackDown", 33-ото биенале на графичните изкуства в Любляна, Словения. Нейни творби са показвани на национално и международно ниво.
Снимки – Чешки център

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05