Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Богоева представя изложба, вдъхновена от спектакъла "Моби Дик"

Снимка: БТА

Изложбата "Защото на сърцето облекло е лицето" представя портрет на всички 22 актьори в "Моби Дик" и на режисьорката Диана Добрева. Най-новото представление на Народния театър "Иван Вазов" вдъхновява художничката Силвия Богоева да създаде този проект и благодари на Народния театър за гостоприемството:

"Ръцете при актьора са много важен знак, защото актьорите през ръцете си изразяват страшно много емоции. Като техника работя с въглен. Направих фотографии на актьорите и по тях ги нарисувах. Мен изключително ме вдъхновява сценичната среда на Диана Добрева. Отдавна искам да направя подобна изложба по режисура на Добрева. Изключително ме вдъхновява как добре и спокойно работи тя с актьорите си.


Изложбата ще продължи до 13 март на втория етаж на фоайето на Народния театър. Заглавието "Защото на сърцето облекло е лицето" е цитат от сонет 22 на Уилям Шекспир. 

В "Моби дик" участват и са портетирани Христо Петков, Снежина Петрова, Владимир Пенев, Цветан Алексиев, Жорета Николова, Ненчо Костов, Александра Василева, Пламен Димов, Параскева Джукелова, Стелиан Радев, Биляна Петринска, Димитър Николов, Ева Тепавичарова, Явор Вълканов, Албена Ставрева, Асен Данков, Вяра Табакова, Кире Гьоревски, Елена Иванова, Павлин Петрунов, Мартина Пенева, Калоян Трифонов.


Силвия Богоева
има пет самостоятелни изложби и участия в над 30 други. Носител е на редица награди, сред които от Национален младежки конкурс за приложни и изящни изкуства (2009 г.), от Общоакадемичен конкурс за рисунка, НХА (2010 г. и 2014 г.), от Второ международно студентско биенале на рисунката, НХА (2015 г.), от национален конкурс за млади автори на галерия "Нюанс" (2020 г.). Отличена е с награда за млад автор, секция "Живопис" – "Млади български художници" (2020 г. и 2022 г.), съответно за участието си в изложбите "Портретът" и "Биографично: места на преживяното, сенки от миналото, сенки от бъдещето".

Снимки: БТА, Ангелина Грозева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотографска изложба на проф. Цочо Бояджиев

Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..

публикувано на 16.01.25 в 15:42

"Нечовек" в Народния театър

"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" . Негов режисьор е Любомир Колаксъзов, а драматург – Стефан Иванов. "Човекът – това чупливо чудовище" – това нещо го поставих като мото, като подзаглавие на самия спектакъл. Мисля, че това се намира в..

публикувано на 16.01.25 в 13:35

Спомен за Алек Попов: Между хумора и дълбоката истина

На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през 1966 г., той оставя траен отпечатък като писател, драматург, сценарист и общественик. Въпреки че ни напусна през март 2024 г., творчеството му продължава да живее и вдъхновява. Алек Попов е..

обновено на 16.01.25 в 12:05
Андрей Молодкин, Джулиан Асанж, Рисунка за „Дата на освобождаване“, 2024

Демокрацията, свободата, войната

"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..

публикувано на 16.01.25 в 12:05
Марина Василева

Най-големият грях на предходните управления е поставянето на частния и публичния сектор в конкурентна среда

За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..

публикувано на 16.01.25 в 10:17