Непознатите лидери в един все по-неуправляем свят. Тях открива платформата "Лидерландия", създадена от ЛГБТ организацията "Действие", която подкрепи седем инициативи, насочени към толерантността и приемствеността в обществото. "Лидерландски бал" е отминалото заключително събитие на целия проект, което срещна и обедини всички участници в него.
В студиото на "Нашият ден" гостуват Боримир Тотев от "Действие" и ръководителят на една от седемте кампании – Мая Нешева. Те разказват повече за търсенето на нови лидери с активна гражданска позиция и някои важни предстоящи събития.
За Боримир Тотев думата "свързаност" е ключова. Именно това успява да постигне събитието "Лидерландски бал", на което участници в платформата от цялата страна се срещат и осъществяват взаимовръзки помежду си, за да продължат да работят с общи усилия. Лидерите, казва Тотев, не са задължително супергерои. Те са между нас и носят в себе си вълнуващи, неразказани истории, които "Лидерландия" се заема да подкрепи и разкаже.
Мая Нешева споделя повече за проекта "Куиър София", който осъществява заедно със своята приятелка, живееща в САЩ, Жасмина Тачева. Целта на инициативата е била да покаже историите на хора, които имат нужда от малко подкрепа и от малко поле за изява – да бъдат видени и чути, нищо повече. За целта създателите на проекта правят сериозно проучване на историческа литература и архивни материали.
Нешева разказва: "В началото на нашия проект са Христина Морфова и Мила Прокопова, едно страхотно оперно дуо от началото на миналия век. Малцина знаят, че те не са били само приятелки, съратнички, преподавателки и наистина страхотни музикантки, а са били двойка в личния си живот. Искахме да отдадем почит на тяхната връзка." Така се ражда и идеята да бъде поставена паметна плоча там, където е бил домът им – ул. "Генерал Паренсов" № 29. Нешева споделя, че вече е събран и последният необходим подпис от съкооператорите на адреса, за да бъде осъществено начинанието.
Боримир Тотев е съгласен това, че за лидерите извън столицата е по-трудно да намират подкрепа за своите обществено значими проекти. "Кампаниите, които се водят извън София, ще продължат да се развиват. Техните създатели намират за смислено това да останат, търсят съмишленици на родното си място, търсят подкрепа от хората, с които биха могли да се запознаят, пристигайки и прекарвайки време в София, виждайки се с различни представители на НПО сектора и различни организации", казва Тотев и споделя някои от инициативите в проекта.
В с. Дреновец, Видинско, Бисерка Иванова и нейната колежка Василка Георгиева – преподаватели в училището "Никола Вапцаров", създават кампания, фокусирана върху изграждането на здравословна кулинарна работилница за своите ученици. Чрез нея те опитват да развиват децата, защото опции и шансове в региона има по-малко, отколкото в големия град. Професията готвач е търсена, затова двете жени осигуряват на децата една добре оборудвана кухня, няколко работилници за здравословно хранене, и през храната допринасят за културното общуване и опознаване на децата от различните етнически общности в училището.
Една кампания с по-невидима форма на контакт протича в момента – на ул. "Цар Симеон" до Женския пазар. В следващите няколко дни желаещите могат да видят различни артинсталации, дело на Теодора Вучкова. Чрез сканиране на QR кодове зрителите могат да се запознаят в дълбочина с проекта. Авторката е подходила сензитивно и внимателно към събирането на думите на различните представители на обществото в квартала, споделя Тотев.
Мая Нешева добавя още едно събитие, което предстои в днешния ден: "Днес ще се проведе първата "София куиър" разходка, чрез която в продължение на около час, ще разгледаме различни емблематични сгради в София, които са важни не само за историята и културата на България, но и за куиър обществото. Искаме да извадим на показ факти, които може би досега не са били известни на хората, защото доминантните източници на информация не са ги съобщавали." Тя загатва маршрута, който започва в 18:00 ч. пред Сатиричния театър "Алеко Константинов".
На 16 март в Театрална зала "Гурко" предстои Форум "Права", организиран от "Действие" за трети пореден път. Събитието винаги се състои в събота и е целодневно (9-17 ч.). То предоставя платформа за разговор на теми, наболели в България. Боримир Тотев споделя със слушателите някои от говорителите и акцентите на събитието.
Гостът отправя още една покана. Утре от 19 ч. в "Elephant book store" фотографът Вера Гоцева ще представи фотокнигата "Приемане", подкрепена от организация "Действие". Книгата разглежда различните форми на семейства и техните цветни мечти.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg